Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Križevci

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Križevci  
 
  klikacia mapa župy Križevci  
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
•  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovný ruch - Koprivnicko-križevatská župa / Križevci

Koprivnicko-križevatská krajina sa nachádza v severozápadnej časti Chorvátska. Je začlenená v skupine krajov Stredného Chorvátska, spolu so Záhrebom, Krapinou-Zagorje, Varaždínom, Medjimurím, Bjelovarom-Bilogorou, Sisakom-Moslavinou a Karlovacom. Na severe hraničí s Maďarskom. Koprivnicko-križevatská župa hraničí s krajmi: Medjimurje, Varaždin, Záhreb, Bjelovar-Bilogora a Virovitica-Podravina.

Rozlohou 1,746 km2 je tretím najmenším a počtom obyvateľov 129.397 štvrtým najmänším krajom zpomedzi dvatsiatich v Chorvátsku. Podľa prírodno geografického členenia patrí Koprivnicko-križevatská župa do Panónskej mega-oblasti, a v rámci panvy severozápadného Chorvátska. Oblasť župy je veľmi rozmanitá, a zahŕňa niekoľko celkov, ktoré sa líšia nielen prírodnými a geografickými, ale aj ekonomickými, demografickými, dopravnými a ďalšími charakteristikami.

Severovýchodná časť župy tvoria údolia rieky Drávy. V tejto časti prevažuje poľnohospodárstvbo s ťažbou ropy a zemného plynu. Táto časť územia je osídlena vyššie než priemer s vyššou koncentráciou osád, ktoré čiastočne vďaka dobrému dopravnému spojeniu s Koprivnicou, získali viaceré prvky urbanizácie. Koprivnica vznikla na rozhraní nížinnej a horskej oblasti župy a menší Durđevac vo východnej časti náhornej plošiny.

V horskej časti Koprivnicko-križevatskej župy vznikol Kalnik a Bilogora. Kopce rozdeľujú údolia a rieka Koprivnica do dvoch častí. Bilogorska časť, dosahujúca výšku 307 m, sa nachádza v severozápadnej časti župy, druhá časť s názvom Kalnik s najvyšším vrcholom Kalník 642 m. Táto oblasť je osídlená malými vidieckymi sídlami s extrémne negatívnym vývojom demografických charakteristík.

Geografická poloha župy by mala namerovať budúce materiálny aj ekonomický rozvoj, pretože umožňuje priamy kontakt so susednými krajinami strednej Európy. Dopravné spojenie krajín severovýchodnej a severnej Európy do hlavného mesta Záhreb vedie cez Koprivnicu, ktorá je južnejšou vetvou. Susedná dopravná vetva vedie z Maďarska cez Varažfin. Geopolitické prvky župy zmierňujú jej začlenenie do moderných európskych ekonomických, kultúrnych a politických prúdov.

Mestá a obce

Mestá: Koprivnica - koprivnica.hr, Durdevac - djurdjevac.hr, Križevci - krizevci.hr
Obce: Drnje - drnje.hr, Delekovec - delekovec.hr, Ferdinandovac - ferdinandovac.hr, Gola, Gornja Rijeka - gornja-rijeka.hr, Hlebine - hlebine.hr, Kalinovac - kalinovac.hr, Kalnik - kalnik.hr, Kloštar Podravski - klostarpodravski.hr, Koprivnički Bregi - koprivnicki-bregi.hr, Koprivnički Ivanec - koprivnicki-ivanec.hr, Legrad - opcinalegrad.hr, Molve - molve.hr, Novigrad Podravski - novigrad-podravski.hr, Novo Virje - novo-virje.hr, Peteranec - peteranec.hr, Podravske Sesvete - podravske-sesvete.hr, Rasinja - rasinja.hr, Sokolovac - sokolovac.hr, Sveti Ivan Žabno - osiz.hr, Sveti Petar Orehovec, Virje - virje.hr

Koprivnica je najväčšie mesto Koprivnickej župy. Je známe nielen ako mesto Podravky a piva, ale aj vrcholového športu a umenie. Stále viac narastá význm mesta ako destinácie cestovného ruchu. Na obdobie stredoveku a renesancie je zameraný tradičný Koprivnický renesančný festival, ktorý sa koná na mestských hradieb každoročne, neskoro v lete. Dnešní umelci, maliari a sochári sa zhromaždia v Koprivnici kde prezentujú tradičné podravské motívy typické pre oblasť Podravska. Päťdesiat kilometrov cyklotrasy, bezplatné systém verejných bicyklov a jedinečné pamiatky na kolesách sú dôvodom, prečo je Koprivnica uznávaná v celej Európe ako mesto kolies a bicyklovania.

Križevci je historické slávne stredoveké mesto krvavého parlamentu, v ktorom sa narodil a pôsobil jeden z troch chorvátskych svätých Križevčan Sveti Marko. V centre mesta sa nachádza Križevačka diecéza a gréckokatolícka katedrála zasvetená Najsvätejšej Trojici. Legenda stará 700 rokov hovorí o hádke a zmierení. Kto chce využiť výhody panenskej prírody, podnikne výlet do Kalníku, ktorý je vždy tou správnou voľbou pre vašu myseľ a telo. Zdraviu prospešnú cestu "náučné chodníky" zakončia vynikajúce kulinárske špeciality na Kalníku, kde si môžete oddýchnuť. Jedna z najkrajších turistických trás v Chorvátsku na najvyšší vrchol v kraji umožní aj ďalšie športové aktivity, športové lezenie, paragliding alebo jazda na bicykli.

Djurdjevac je široko-ďaleko preslávený pre jedinečný festival Picokijada, ktorý je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva republiky Chorvátskej. Hlavnou udalosťou a durdevačského kultúrneho a historický príbehu je legenda o kohútovi. Vrcholom festivalu je divadelné stvárnenie útoku tureckého Ottomana Ulama Beja r 1552 na Staré Mesto. Mesto Djurdjevac sa podľa legendy ubránilo vďaka jedinému kohútovi, ktorý po ťažkom boji a dlhom obliehaní zostal v pevnosti. Istú ženu pred blížiacim sa vyhladovením napadlo, že toľko ľudí sa jedlom z jedného kohúta ajtak zachrániť nedá a tak navrhla, aby kohúta hodili cez hradby Turkom. Tí predpokladali, že vnútri majú ešte množstvo stravy, keď im hydina uniká z pevnosti a obliehanie by mohlo trvať ešte dlho. Tak sa Ulama Bej rozhodol vojnu ukončiť a Durdevac sa zachránil. Vďaka kohútikovi. Picok=kohút. Dnes je Staré Mesto kultúrnou pamiatkou prvej kategórie, nachádza sa tu múzeum a galéria. Djurdjevacké piesky, známe ako chorvátska Sahara, sú chránenou botanickou rezerváciou s veľkým množstvom endemických druhov rastlín, rozmanitej fauny a atraktívnymi piesočnými dunami.

Turistické združenia

Turistické združenie Koprivnicko-križevatskej župy - tz-koprivnicko-krizevacka.hr
Turistické združenie mesta Koprivnica - koprivnicatourism.hr
Turistické združenie mesta Križevci - tz-krizevci.hr
Turistické združenie mesta Đurđevac - picokijada.com
Turistické združenie mesta Ferdinandovac - ferdinandovac.hr
Turistické združenie mesta Sv. Petar Orehovec - svetipetarorehovec.hr
 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie | Slovensko | Dovolenky
© 2009-14 Cestovná kancelária Reny Travel - chorvatsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy