Chorvátsko  
   chorvátsko      dovolenka      mapa    |    doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
pozdrav Chorvátsko  

Dovolenka Záhreb

 
Dovolenka Chorvátsko:
Istria
Kvarner
Plitvické Jazerá
Dalmácia Zadar
Dalmácia Šibenik
Dalmácia Split
Dalmácia Dubrovnik
Záhreb
Stredné Chorvátsko
Slavónsko
- - - - - - - - - -
Ostrovy
Letoviská
Mestá
Vnútrozemie
• Zima
Navigácia: Chorvátsko > Dovolenka > Záhreb  
 
Dovolenka Záhreb - hlavné mesto Chorvátska láka návštevníkov na prehliadku mesta, ktoré vyzdvihne najmä architektúra, história a kultúrne pamiatky. Záhreb súčasnosti je mestom veľkého množstva koncertov a iných kultúrnch podujatí svetoznámych umelcov. Jedinečná baroková atmosféra, množstvo kulinárskych a nákupných príležitostí. Návštevník si môže vybrať v širokej ponuke ubytovania od päť hviezdičkového hotela po motely a ubytovne pre mladých. Práve mládež tvorí vysoký podiel návštevíkov, ich cieľom je zábava a podmienkou dobré ceny.

Záhreb je mestom zelených parkov a promenád s početnými výletnými miestami v krásnom prostredí. Tretie tisícročie zahajuje Záhreb ako miliónové mesto, ktoré sa najprv stalo hlavným mestom Chorvátov v roku 1991 a od 1. júla 2013 je tiež 28. hlavným mestom EÚ. Príspevkom do európskeho spoločenstva je 19 divadiel, 24 múzeí, 65 galérií. Dovolenka Záhreb patrí k poznávaniu novej Európy, jej hlavných miest. Záhreb je estetické, veľmi príjemné a dynamické mesto, jeho symbolom je srdce. Určite aj to vaše návštevou Záhrebu pookreje.

Hotely 5* ubytovanie Záhreb

Hotel Esplanade Záhreb  Hotel Esplanade Zagreb ***** - bol postavený v roku 1925 aby poskytoval luxusné ubytovanie pre cestujúcich slávneho Orient Expressu. Hotel sa nachádza v centre mesta vedľa všetkých kultúrnych a historických zaujímavosti. Výborná reštaurácia ponúka inovatívne interpretácie tradičnej chorvátskej kuchyne. Zadarmo super-rýchle bezdrôtový internet v celom hoteli.
 
Hotel Sheraton Záhreb  Hotel Sheraton Zagreb ***** - je situovný v centre mesta v blízkosti sú všetky dôležité kultúrne pamiatky, parky, koncertné sály, hlavné štátne a obecné inštitúcie ako aj nákupné centrum. Hotel ponúka kulinárske špeciality a top rekreáciu v excluzívnom prostredí 5-tich hviezdičiek. K dispozícii podzemná garáž, parný kúpeľ, jacuzzi, fitnes, bazén, zacielené na pohodlie.
 
Hotel The Westin Záhreb  Hotel The Westin Zagreb ***** - sa nachádza v centre Záhrebu, poblíž hlavných zaujímavosti mesta: múzeum Mimara, Chorvátske národné divadlo, ďalšie múzeá, reštaurácie a obchody. Hotel Westin ponúka širokú škálu služieb vhodné pre podnikateľskú aj turistickú kategóriu klientov a štátnych hodnostárov, ktorí hľadajú pohodlie moderného luxusného hotela.

Hotely 4* ubytovanie Záhreb

Best Western Premier Hotel Astoria, Záhreb  Best Western Premier Hotel Astoria **** - sa nachádza v centre mesta Záhreb. Je to len pár minút chôdze od hlavného kultúrneho, historického a obchodného centra, kde sa nachádzajú významné pamiatky. Atmosféra v hoteli je pohostinná, má business centrum, priťahuje hostí na služobnej ceste aj turistov. Po rekonštrukcii 2005 uspokojí aj tých najnáročnejších hostí.
 
Palace Hotel Záhreb  Palace Hotel Zagreb **** - prvý hotel v Záhrebe otvorený v r.1907 v centre mesta. Kombinácia starej tradície a moderných hotelových služieb núka komfort a čaro starých časov. Strážené parkovisko, konferenčné, spoločenské i svadobné akcie, secesný palác Palace Hotela láka hostí pre podnikanie a potešenie. Palace Hotel dostal k 4* aj oficiálny titul "Heritage Hotel"
 
Hotel As, Záhreb  Hotel As **** - sa nachádza v zelenej oáza v centre mesta v parku Zelený háj, je ďaleko od mestskej vravy, ale blízko hlavného kultúrneho a obchodného centra mesta. Je známy svojou pohostinnosťou a má krásnu záhradnú terasu. Hotel je tiež vhodný pre obchodné rokovania, ale aj pre pobyt turistov, nové prostredie v prevádzke od 1999, parkovanie je zabezpečené.

Hotely 3* ubytovanie Záhreb

Hotel Tomislavov dom, Sljeme  Hotel Tomislavov dom *** - približne 15 km od centra Záhrebu smerom do hôr Medvednice leží hotel Tomislav ideálny pre aktívnu dovolenku, oddych. V zime možnosť lyžovanie Sljeme, ale aj obchodné rokovania. Hotel má 42 izieb, so sprchou / WC, TV / SAT, minibar, sušič vlasov, internet, bazén, fitness, sauna. Všetky izby sú po rekonštrukcii, tradičná chorvátska kuchyňa.
 
Hotel Central, Záhreb  Hotel Central *** - centrum Záhrebu sa nachádza asi 1 km, blízkosť vlakovej a autobusovej stanice. Neďaleko od hotela Central sa nachádza jeden z najkrajších parkov mesta Zrinjevac. Desať minút chôdze a ocitnete sa na hlavnom námestí v historickom centre mesta, v dosahu populárnych kaviarní, slávnych múzeí galérií, nákupných centier. Príjemný hotelový personál.
 
Hotel Rebro, Záhreb  Hotel Rebro *** - moderný mestský hotel, 3 *, ktorý otvoril svoje brány len v marci 2011 sa nachádza takmer v centre mesta, v blízkosti krásneho lesoparku Maksimir a futbalového štadióna. Hotel Rebro je ideálnou voľbou pre služobné cesty aj turistické? pobyty v Záhrebe. Pripojenie k internetu, parkovanie zdarma, príjemný personál, moderné účelné zariadenie.

Základné informácie

Záhreb je obchodné, ekonomické, diplomatické a kultúrne centrum Chorvátska s takmer miliónom obyvateľov. Toto mesto tisíc sŕdc vždy pútalo pozornosť turistov a návštevníkov, čo bolo obzvlášť výrazné nedávno, po vstupe Chorvátska do Európskej únie. Blízkosť a dobré spojenie s inými európskymi mestami robia zo Zagrebu tiež kongresovú a incentívnu destináciu.

Záhreb je tiež mestom vedy a kultúry. Mnoho vynikajúcich záhrebských vedcov a umelcov obohatilo chorvátske a svetové kultúrne dedičstvo. Je tu asi päťdesiat múzeí a galérií, ale aj súkromných zbierok umenia a takmer dvadsať divadiel a koncertných siení. Od jari do jesene, keď je pekné počasie, sa mnoho výstav a podujatí presúva do ulíc, námestí a parkov v Záhrebe. Potom sa Záhreb stáva jednou veľkou farebnou scénou, ktorá svojou rozmanitosťou a šarmom priťahuje predovšetkým zahraničných a domácich návštevníkov.

Najdôležitejšie kultúrne atrakcie a hotely, z ktorých mnohé patria do svetoznámych hotelových reťazcov, sa nachádzajú v samom centre Záhrebu a sú vzdialené asi 20 minút chôdze.

Záhreb je známy nielen gotickými kostolmi, barokovými palácmi, budovami z obdobia Art Deco, nádhernými mestskými parkmi, ale aj fascinujúcou atmosférou obklopujúcou historické Horné mesto, ktoré prispieva k množstvu kaviarní a barov, na ktorých terasách je ľahká káva. Absorbuje a cíti sa ako právo každého mesta.

Ďalšou nevyhnutnou atrakciou v Záhrebe je trh Dolac - jeden z najmalebnejších európskych trhov pod holým nebom pod jasne červenými veselými dáždnikmi. Je to kultové miesto, kde sa prepletajú farby, vône a chute, farebné čerstvo natrhané ovocie a zelenina, čerstvo ulovené ryby z Jadranského mora, mäso, syry a ďalšie mliečne výrobky a ďalšie výrobky, ktoré nás vrátia do detstva.

Aj keď geograficky, kultúrne a podľa barokového dedičstva patrí do strednej Európy, v mnohých ohľadoch je Záhreb obývaný stredomorským spôsobom života. Veľký počet nevyhnutných kaviarní s terasami, najmä v centre mesta, z neho robí „najväčšiu kaviareň v Európe“. Vďaka rôznym vplyvom Záhreb vyžaruje a priťahuje svojim osobitým šarmom a jeho obyvatelia sú povestne dobrí a srdeční hostitelia.

V Záhrebe je možné byť súčasne v centre mesta a užívať si skutočnú prírodu a zeleň. Nech už sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, Záhreb láka množstvom svojich mestských parkov s dlhou tradíciou a mimoriadne hodnotným prírodným dedičstvom.

Ak pôjdeme trochu ďalej, oblasť Záhrebu s obzvlášť nedotknutou prírodou láka návštevníkov; stredoveké hrady, romantické legendy, vinice a vínne cesty, kúpele, miestne gastronomické špeciality a tradične dobrí hostitelia nenechajú nikoho ľahostajným.

Záhreb má tisíc tvárí a každá je profesionálna, uvoľnená, moderná a ponorená do tisícročnej tradície, kultúrnej i ekonomickej, mestskej i dobrodružnej ... skrátka, Záhreb je mesto, ktoré treba jednoducho objaviť a objaviť, a znova a znova objavujte ... Záhreb je mesto, kde úspešné podnikanie a dobrá zábava vždy idú dohromady.

Pamiatky

Katedrála sv. Stjepana je dominantou mesta s dvoma neogotickými vežami. Jeho súčasná podoba pochádza z 19. storočia, aj keď samotná katedrála pochádza z 12. storočia. Pokladňa katedrály obsahuje neoceniteľné umelecké diela.

Lanovka spája Horné a Dolné mesto. Má iba jednu stanicu a ponúka návštevníkom veľmi zvláštny výhľad na mesto.

Veža Lotrščak najzachovalejšia budova obranného systému mesta postavená v 13. storočí. Každý deň je poludnie výstrel z veže.

Kamenné dvere jediná plne zachovaná stredoveká brána v horných mestských hradbách. Dnes je to kaplnka, v ktorej môžete zapáliť sviečku pred barokovým oltárom z vďačnosti Matke Božej Kamennej brány.

Markov trg ústredné námestie Horného mesta dostalo názov podľa kostola sv. Pečiatka s farebnou strechou, ktorá predstavuje historické erby Záhrebu a Chorvátska. Na námestí sa nachádza parlament a vláda Chorvátskej republiky.

Kostol sv. Catherine najkrajší barokový kostol v Chorvátsku, ktorý sa nachádza na Katarínskom námestí, postavili jezuiti v 17. storočí.

Múzeum zlomených vzťahov či prerušených vzťahov vzniklo z putovnej výstavy s konceptom neúspešných spojení a ich ruín. Na rozdiel od „deštruktívnych“ svojpomocných pokynov na zotavenie sa z neúspešnej lásky dáva múzeum každému príležitosť prekonať emocionálne zrútenie kreatívnym spôsobom - darovaním do zbierky múzea.

Kresťanstvo, farnosti Záhrebu

V Hrvatsko Zagorje sú známe svätyne, ako napríklad Marija Bistrica, pre Chorvátov je tým, čím sú Lurdy pre Francúzov, Fatima pre Portugalcov a Loretto pre Talianov. Je ťažké povedať, ako silno doteraz Matka Božia z Bistrice odpovedala na modlitby, ktoré robila z nešťastných šťastných a uzdravovala chorých. Vie sa len, že ich bolo veľa. A že jej svetlo svieti stále. Trški vrh pri Krapine v Hrvatsko Zagorje je miesto uctievania Matky Božej Jeruzalemskej. Je zaujímavé tým, že v okolí kostola Panny Márie Jeruzalemskej sa v nedávnej dobe dostáva požehnania a šoférom a stovkách áut. Výnimočné miesto v živote obyvateľov oblasti je kostol sv. Marija Snježna (Zlatar) najcennejšie dielo chorvátčiny a jedno z najharmonickejších diel stredoeurópskeho baroka.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Záhrebská katedrála je najmonumentálnejšou a najpôsobivejšou sakrálnou stavbou v gotickom štýle juhovýchodne od Álp. Pôdorys so štíhlymi krížovými rebrovanými oblúkmi v troch polygonálnych apsidách s úzkymi oknami pripomína francúzsky architektonický vzor (napr. Ten v Troyes); detaily jeho dodatočne doplnených lodí (rovnakej výšky) zodpovedajú stavebným vzorom modernej nemeckej architektúry; imaginatívne sochy na druhej strane odrážajú vplyv českých škôl.

To všetko naznačuje nielen skoré zavedenie gotického štýlu na sever Chorvátska a internacionalizáciu umenia, ale aj dôležitosť záhrebského biskupstva a postavenie a moc jeho vtedajších biskupov. Katedrála bola od začiatku zasvätená Panne Márii, teda Nanebovzatiu Panny Márie (sviatok Nanebovzatia Panny Márie). Napriek tomu, že ako hlavný patrón sa vždy spomína uhorský kráľ sv. Štefan, v skutočnosti je druhým.

Kráľ Ladislava (1040 - 1095) s najväčšou pravdepodobnosťou nevybudoval po vzniku záhrebského biskupstva novú katedrálu; namiesto toho vyhlásil existujúcu za katedrálu.

Výstavba novej katedrály sa začala po jeho smrti. Katedrála bola dokončená v roku 1217 a bola vysvätená kráľom Ondrejom II. (1205 - 1235) na ceste do 5. krížovej výpravy. Už v roku 1242 Tatári zničili novopostavenú katedrálu, a tak biskup Štefan II. (1225 - 1247) nechal pre bohoslužby katedrály postaviť kaplnku svätého Štefana mučeníka. táto románska a gotická budova je dnes začlenená do Arcibiskupského sídla.

Biskup Timotej (1263 - 1287) začal s výstavbou novej monumentálnej katedrály a integroval do nej zvyšky „predtartarskej“ katedrály. Venoval ho svätému Štefanovi, uhorskému kráľovi. Podarilo sa mu postaviť centrálnu apsidu a dve bočné s oltármi, ako aj sakristiu. T on fresky v sakristii (zaujímavé je, že St . Kvirin medzi St . Dominikom a sv . Františka ) pravdepodobne datujú od doby biskup Augustín Gažotič (1303 - 1322). Biskup Eberhard (1397 - 1406 a 1410 - 1419) si zaslúži zásluhu na vybudovaní troch chrámových lodí, ktorých dôkaz možno vidieť na erbe jeho biskupa na stenách a stĺpoch).

Biskup Osvald Thuz (1466 - 1499) zastrešil celú budovu. V tom čase sa začala stavba veže na južnej strane priečelia; táto renesančná a baroková veža nebola dokončená pred 17. storočím. Turecká hrozba prinútila biskupa Thuza začať stavať opevnenie okolo katedrály. Až v roku 1517 ich dokončil ostrogonský arcibiskup Toma Bakač, vedúci záhrebského biskupstva. Pred vchodom do katedrály postavil vežu. Pomenovalo ho po ňom - Bakačova veža. Zbúrali ho pri poslednej rekonštrukcii katedrály v roku 1906.

V priebehu 17. storočia požiar katedrálu niekoľkokrát poškodil, ale každá ďalšia rekonštrukcia obohatila jej interiér o cenný inventár. Patria sem barokové oltáre (drevené a mramorové) a kazateľnica od sochára Mihaela Cusseho (ten posledný je stále vidieť v centrálnej lodi). Obohatenie interiéru katedrály pokračovalo. Biskup Aleksandar Alagović (1829 - 1837) získal obraz Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol nainštalovaný na oltári, a podkrovie. Arcibiskup Juraj Haulik (1837 - 1869) odstránil oltárny obraz (predal ho do farského kostola v Pregrade). Namiesto toho postavil neogotický hlavný oltár. V roku 1855 kúpil aj veľký organ (s tromi manuálmi, jedným pedálom a 53 registrami), ktorý vyrobila spoločnosť Walcker Company z Ludwigsburgu.

Architektúra organovej skrine má neogotické prvky. Nakoniec Haulik nechal vymaľovať okná svätyne. Toto sú najstaršie vitráže v Chorvátsku. V snahe obnoviť pôvodný vzhľad katedrály bol do Záhrebu pozvaný viedenský profesor architektúry Friedrich Schmidt. Vzal so sebou svojho študenta Hermanna Bolleho. Katedrálu však vážne poškodilo katastrofálne zemetrasenie v roku 1880. Z tohto dôvodu bola nielen zrekonštruovaná podľa návrhu H. Bolleho, ale aj jej interiér získal novogotické vlastnosti. To bolo obzvlášť jasné/zdôraznené oblúkmi dvoch neogotických zvoníc (zvonov), ktoré sú vysoké okolo 105 m. Dnešný vzhľad katedrály bol preto dokončený v roku 1902. Za posledných 30 rokov.

Pretože pri rekonštrukcii Bolle bol použitý nekvalitný kameň (ekonomické dôvody a okolie lomov Bizek a Vrapče), najmä na nových vežiach a na západnej fasáde, čoskoro sa začal zhoršovať v dôsledku počasia a znečistenia mesta (smog a chemické látky). faktory). Zhoršenie bolo najskôr zaznamenané na fasáde katedrály a na kamenných sochách (napr. Lampách s vrcholmi), ktoré teraz neboli rozpoznané. Prvá rekonštrukcia časti južnej veže sa začala v roku 1938, ale bola zastavená, keď sa k moci dostali komunisti. Obnovený bol v roku 1968, keď bol zrekonštruovaný vrchol severnej veže. Následne, väčšinou z darov chorvátskej diaspóry, bola opotrebovaná strecha kompletne zrekonštruovaná a nahradená medenými platňami.

V roku 1987 založil arcibiskup Franjo Kuharić záhrebský arcibiskupský výbor pre rekonštrukciu katedrály a pracovnú skupinu vybraných odborníkov. Onedlho bol založený aj Monitorovací výbor pre obnovu katedrál a na jeho činnosti sa podieľali vedecké a umelecké inštitúcie a mesto a štátne orgány. Po výbere architektov a posudzovateľov pamiatkových a reštaurátorských prác sa rekonštrukcia začala v roku 1990. Odvtedy pokračuje podľa fáz a priorít. Výbor vydáva periodikum Naša katedrála, ktoré informuje o aktuálnom stave diel.

Kostol svätého Marka je jednou z najstarších budov v Záhrebe. Tento symbol mesta sa prvýkrát spomína v zozname farských kostolov v Kaptolskom štatúte z roku 1334. Bol postavený v 13. st. Z prvého, románskeho obdobia, sa zachovalo iba okno v južnej stene a základy zvonice. Gotické oblúky a svätyňa boli postavené v druhej polovici 14. storočia, keď kostol získal svoju najcennejšiu časť - luxusný gotický južný portál. Portál je jedným z najkrajších v Chorvátsku. Bol vyrobený v jednej z najznámejších stredovekých sochárskych dielní. Severozápadná stena obsahuje najstarší známy erb Záhrebu z roku 1499. Kostol bol v druhej polovici 19. storočia dôkladne zrekonštruovaný podľa návrhov viedenských architektov Friedricha Schmidta a Hermanna Bolleho. Ďalšou prestavbou prešiel v prvej polovici 20. storočia. V tom čase maľoval jeho steny renomovaný maliar Jozo Kljakovic, oltár zdobia diela sochára Ivana Mestrovica.

Viac na - Zagrebačka nadbiskupija

Letisko

Nový terminál pre cestujúcich na letisku Franjo Tuđmana svojím moderným a pôsobivým dizajnom prispieva k obrazu Záhrebu ako žiadanej európskej destinácie - z hľadiska cestovného ruchu aj podnikania.

Silné konzorcium za projektom zaisťuje synergiu odborných znalostí, medzinárodných znalostí a skúseností a v kombinácii s cieleným obchodným prístupom sa očakáva ďalší rozvoj a rast kapacity letiska v Záhrebe, ako aj rozšírenie cieľovej siete. Letisko Záhreb za posledné dva roky privítalo deväť nových leteckých spoločností, čím sa zvýšila konkurencia a zlepšila ponuka letov z hľadiska nových destinácií a počtu frekvencií do existujúcich destinácií.

To sú dôvody, prečo sa letisko Franjo Tuđman pozerá do budúcnosti s optimizmom a stáva sa skutočnou referenciou pre správny manažment a rozvoj infraštruktúry a konzorcium prináša obraz spoľahlivých partnerov všetkým zainteresovaným stranám a partnerom, vrátane leteckých spoločností. Osobitný dôraz bol kladený na spoluprácu a synergiu s domácou spoločnosťou Croatia Airlines.

Letisko Franjo Tuđman zahájilo novú fázu podnikania, otvorenie nového osobného terminálu v marci 2017 a premiestnenie všetkých prevádzok a dopravy do novej budovy pre cestujúcich.

Prehliadka mesta

Romantický Záhreb - prehliadka mesta, ktorá odhaľuje najkrajšie záhrebské milostné príbehy. Vo svetle lampášov hostia prežívajú milostné chvíle záhrebského Romea a Júlie, zisťujú, ako láska podnietila stavbu sanatória a kde by sa dnes mohol skončiť ľúbostný list pani Katariny Zrinskej. Možno v Múzeu zlomených vzťahov, ktoré oslavuje lásku neobvyklým spôsobom a ktorým ukončujeme romantickú prechádzku Záhrebom. Prehliadka mesta s romantickou poznámkou a neobvyklým koncom.

Záhreb varený a pečený - spoznajte Záhreb prechádzkou a počúvaním príbehov, objavovaním gastronómie v spoločnosti špičkového kuchára. Prehliadky mesta väčšinou interpretujú iba jednu časť komplexnej mozaiky (história, architektúra, umenie a podobne). Gastronómia často zostáva neobjavená. Škoda jedla je tiež dobrým „rozprávačom“. O ľuďoch, tradícii, filozofii atď. Po tomto turné ste „plní všetkého“. Program zahŕňa návštevu trhu Dolac v sprievode šéfkuchára, prehliadku mesta so sprievodcom, návrat do reštaurácie a „malej školy varenia“ pri vychutnávaní obeda.

Zelené srdce Záhrebu - prehliadka „zelenej podkovy“ postavenej na konci 19. st. a na začiatku 20. st. je pre väčšinu hostí prekvapením - toľko parkov v srdci mesta! Prehliadka záhrebskej zelenej podkovy po námestiach zahŕňa Botanickú záhradu a dve zaujímavé múzeá. Dáme si prestávku pri šálke kávy alebo čaju, čo je skvelá príležitosť počuť viac o Záhrebe a Chorvátsku.

Nauč sa po chorvatsky - prehliadka mesta, ktorá zábavnou a interaktívnou formou zoznámi hostí so základmi chorvátskeho jazyka. Počas prehliadky sa hostia dozvedia, prečo sa Záhrebčania pozdravujú „ahoj“, odkiaľ pochádza názov pre chorvátsku menu a ako niekomu v chorvátčine povedať „milujem ťa“. Nové slová a frázy sú obsiahnuté v pracovnom zošite, ktorý každý hosť dostane na začiatku turné. Hosť sa tak stane študentom a sprievodca je milým učiteľom chorvátskeho jazyka. Prehliadka mesta, ktoré prostredníctvom jazyka približuje chorvátsku históriu a kultúru hosťom.

Ženy Záhrebu - okruh, ktorý sa zaoberá známymi i menej známymi ženami zo záhrebskej minulosti i súčasnosti. Počas prehliadky hostia sledujú vývoj spoločnosti a mesta od stredoveku po súčasnosť prostredníctvom príbehov o záhrebských čarodejniciach, prvom záhrebskom kominíkovi, prvých študentkách. Pri prehliadke mesta sa spomínajú svetoznáme Chorvátky ako Milka Trnina, Mia Čorak Slavenska a nesmie chýbať Janica Kostelić. Prehliadka mesta, ktorá ponúka hosťom iný pohľad na Záhreb.

Blue Bike, Segway - prehliadka mesta na bicykli. Ak si nechcete nechať ujsť spoznávanie všetkých dolných a horných mestských atrakcií a najnapínavejším spôsobom, vyberte sa na prehliadku mesta na bicykli Blue Bike. Počas ľahkej jazdy mestskou zeleňou zažijete skutočný rytmus mesta v neformálnej a priateľskej atmosfére. Záhreb dostanete do dlane ako to povie zasvätený človek a budete ho chcieť viac preskúmať sami. Exkluzívna prehliadka mesta na segwayi - osobnom transportéri - kde ľahko zvládnete šoférovanie (pohyb) - zahŕňa prehliadku Dolného Mesta, Horného Mesta a všetkých dôležitých historických pamiatok a pamiatok, bez vstupu do múzeí a výstav a bez obednej prestávky 2 hodiny.

Múzeá a galérie

Existujú priestory, ktoré už samotným prostredím naznačujú dôležitosť udalostí, ktoré sa v nich odohrávajú, a pozornosť, ktorú chceme svojim účastníkom prejaviť. Najčastejšie ide o záhrebské historické priestory, bohato zdobené sály, múzeá a galérie umiestnené v historických budovách, v ktorých boli napísané dôležité kapitoly chorvátskych kultúrnych a politických dejín. Bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v Hornom alebo Dolnom meste, jedná sa o priestory výnimočnej atmosféry v samom centre mesta a s poskytovaním špičkových služieb.

Illyrian Hall - v Záhrebe je málo domov, ktoré svedčia o tak dôležitých udalostiach, ako je budova Národného domu alebo siene. Je to najkrajší klasicistický interiér v Záhrebe, jedna z najznámejších budov v nedávnej chorvátskej politickej a kultúrnej histórii. Budovu postavili v roku 1838 a v roku 1845 ju kúpili Ilýri, bojovníci za nezávislosť Chorvátska, organizovali spoločenské stretnutia, slávnostné tance a rôzne zhromaždenia. V štyridsiatych rokoch minulého storočia v budove pôsobili všetky dôležité kultúrne, vzdelávacie a vedecké inštitúcie a konali sa tu všetky dôležité politické národné zhromaždenia. Aká veľká je ilýrska sieňbol v živote mesta dôležitý a ako veľmi zamestnával vtedajších sociálnych kronikárov, svedčí to o tom, že obraz paláca sa stal dokonca motívom pre hranie kariet. Ak sa chcete uistiť, že o stretnutí, recepcii alebo propagácii, ktorú ste zorganizovali pre svojich obchodných partnerov, sa bude skutočne dlho hovoriť, pre tých, ktorí chcú výnimočné prostredie a rovnakú službu, to bude správna voľba - udalosť zapamätať si.

Múzeum Mimara - bolo otvorené v roku 1987 v novorenesančnej budove postavenej v roku 1895. Od roku 1987 sídli umelecká zbierka, ktorú Chorvátsku darovali Wiltrud a Ante Topić Mimarovi. Do roku 1987 tu bolo gymnázium. Múzeum Mimara sa nachádza na jednom z najkrajších námestí v Záhrebe, v samom centre mesta, a samotný priestor je svojou veľkosťou a prostredím vhodný na väčšie a menej exkluzívne stretnutia. Ďalšou výhodou je veľmi krásny priestor pred budovou, ktorý zvyšuje nádheru tejto novorenesančnej budovy a tiež poskytuje organizátorom konferencií nové príležitosti pri navrhovaní a organizovaní mítingov.

Galéria Klovićevi dvori sa nachádza v budove, ktorej výstavba sa začala v polovici 17. storočia, ale krátko nato bola čiastočne zničená požiarom, preto bola neskôr zrekonštruovaná, modernizovaná a prestavaná. Bývalý jezuitský kláštor, v ktorom boli dovtedy kancelárie a archívy, prešiel najradikálnejšími zmenami v rokoch 1974 až 1983, kedy bol prerobený na reprezentatívny priestor pre výstavu výtvarných diel. Od tej doby sa v galérii konalo mnoho výstav obrazov a sôch známych svetových a chorvátskych výtvarníkov. Priestor Galérie, ako aj veľmi krásne átrium, sú vhodné na schôdze, recepcie a bankety.

Umelecký pavilón je najstarším výstavným priestorom na slovanskom juhu a jediným zariadením, ktoré bolo účelovo vybudované na usporiadanie veľkých, reprezentatívnych výstav. Myšlienku a iniciatívu stavby Pavilónu umenia dal v r. 1895 maliar Vlaho Bukovac, najvýraznejšia postava umeleckého a kultúrneho života Záhrebu a Chorvátska na prelome 19. a 20. storočia. Umelecký pavilón sa nachádza v jednom z najkrajších záhrebských prostredí nižších miest, ktoré je záhradne ukončené v sérii záhrebských parkov, tvoriacich tzv. zelenú podkovu. Tento priestor je miestom, kde sa prezentujú vrcholné úspechy chorvátskej a svetovej kultúry a umenia, a je ideálnym prostredím pre reprezentatívne stretnutia, výstavy a recepcie.

Múzeum mesta Záhreb - založila v roku 1907 Spoločnosť chorvátskych dračích bratov. Nachádza sa v Hornom meste, v obnovenom monumentálnom komplexe bývalého kláštora Claris z roku 1650. So svojimi 160 000 exponátmi má múzeum význam národného múzea pre umeleckú produkciu a dejiny hmotnej kultúry nielen v Záhrebe aj v celom Chorvátsku. Múzeum pravidelne organizuje kultúrno-historické, problémové a tematické výstavy, odborné znalosti, vzdelávacie herne / dielne a reštaurovanie umenia. Priestor múzea poskytuje možnosti multimediálnych prezentácií, stretnutí, recepcií a banketov.

Múzeum umeleckých remesiel bolo založené v roku 1880 ako jedna z prvých inštitúcií svojho druhu v Európe, malo a stále má za úlohu zachovať tradičné hodnoty ľudových remesiel, ale zároveň vytvárať novú estetickú kultúru meštianstva. Za týmto účelom bola v roku 1882 okrem Múzea založená aj škola remesiel, dnešná Škola úžitkového výtvarníctva a dizajnu.

Múzeum sa nachádza v samom centre záhrebského dolného mesta. Reprezentatívny historický palác v štýle nemeckej renesancie, postavený predovšetkým ako palác múzea, svojou fasádou stále dotvára scénografiu jedného z najkrajších námestí v Záhrebe. Svojim bohatým fondom, ktorý obsahuje značný počet predmetov zahraničnej výroby, múzeum presahuje národný základ a predstavuje významnú hodnotu v rámci európskeho dedičstva.

Súčasná funkcia múzea sa odráža v bohatstve múzea, kultúry a v najširšom zmysle spoločenských akcií: múzeum a jeho otvorené terasy sú ideálnym miestom pre sympóziá, semináre, koncerty, akcie propagačného a humanitného charakteru.

Zaujímavosti

Záhreb a okolie sú nevyčerpateľným zdrojom príbehov a legiend, ktoré sú ideálnym scenárom nápaditých stimulov. Profesionálne turistické agentúry ponúkajú programy založené na histórii Záhrebu alebo výlety do blízkeho alebo vzdialeného okolia mesta a ďalších známych chorvátskych turistických destinácií.

Medvednica - Záhreb sa opiera o zalesnený masív Medvednice, na ktorého najvyšší vrch Sljeme 1033 m sa dostanete pešo z centrálneho námestia. V roku 1981 bola západná časť Medvednice vyhlásená za prírodný park s rozlohou 228 km. Na Medvednici - okrem ubytovania v hoteli - je množstvo turistických chodníkov a horských chát, ktoré poskytujú občerstvenie a ubytovanie pre peších turistov. Z prírodných zaujímavostí treba spomenúť jaskyňu Veternica, jednu z najväčších v Chorvátsku, kde bolo preskúmaných asi 6.000 chodieb.

Lyžovanie Sljeme - v zime je na Medvednici obľúbená sánkarská dráha a lyžiarske stredisko, kde sa konajú aj lyžiarske preteky, v lete osviežené kvôli teplotám až o šesť stupňov nižším ako v meste. Vychádzkové palice, sane alebo lyže sú povinné rekvizity a sny a príbehy sú rovnaké: slávna lyžiarka všetkých čias, olympionička Janica Kostelic, jej brat Ivica Kostelic - tiež olympionik, zvládli svoje prvé lyžiarske kroky na Sljeme a zo svahu Sljeme dosiahli až na najvyšši svetové trofeje v lyžovaní. Viac na - lyžovanie Sljeme.

Záhrebský stroj času - história Záhrebu Horného mesta, je plná príbehov a legiend, ktoré žijú so súčasnosťou. Ich objavenie alebo otočenie kolesa času dozadu - a ešte viac v spoločnosti celebrít zo záhrebskej minulosti a hrdinov románu - je nezabudnuteľným zážitkom. Zažnite „zapaľovačmi“ svetlá záhrebských plynových lámp, prechádzajte sa po meste s kronikárom mesta - spisovateľom Augustom Šenom alebo objavte intrigy státia v minulosti, ako ich zaznamenala spisovateľka Marija Jurić Zagorka. Cestovné kancelárie navrhli programy, ktoré sa, samozrejme, ďalej prispôsobia prianiam a záujmom hostí.

Tajomné Záhrebské prechádzky - tvorí súbor naratívnych peších túr v Záhrebe, inšpirovaných záhrebskou mystikou, legendami, starovekými záhrebskými občanmi, skrytými miestami a neobvyklými historickými faktami. Najpopulárnejšie ponúkané zájazdy sú Obsessed Zagreb, Zagrebarium a Sleeping Dragon. K dispozícii je tiež množstvo sezónnych zájazdov, ako napríklad zimné Záhrebské duchovia Vianoc alebo Lepi Jura v Záhrebe pri príležitosti sviatku svätého Juraja.

Zagrebarium - je prehliadka z programu Secret Zagreb Walks, ktorý hľadá zabudnuté kuriozity a nečakané príbehy Záhrebu z konca 19. storočia. Pamätá si velikánov chorvátskej vedy a neobvyklé záhrebské vynálezy, hovorí o remeslách a priemysle. Túto prehliadku je možné rozšíriť o množstvo interaktívnych prvkov.

Cesta drakov - cesta po Záhrebe navštívi najznámejšie záhrebské atrakcie pod záštitou draka. Sochy drakov a hadov, zaujímavé sociality, ktoré pôsobia pod symbolom draka, ezoterické tajomstvá a požiarna katastrofa, to všetko vás čaká na prehliadke mesta Spiaci drak. Strašidelná prechádzka vás prevedie kľukatými uličkami horného mesta, aby ste objavili obliehané paláce, zabudnuté cintoríny a nesmrteľných občanov Záhrebu. Temní básnici a podivné historické skutočnosti vás privítajú na miestach v úplnom centre mesta, ktoré v turistických sprievodcoch nenájdete.

Vesmírna prechádzka mestom - v centre Záhrebu nájdete Slnko, Merkúr, Venušu, Zem a Mars? Záhreb má skutočne vlastnú slnečnú sústavu. Centrálna socha - Grounded Sun (replika originálu z roku 1971), je dielom známeho výtvarníka Ivana Kožarića a od roku 1994 je trvale umiestnená v Bogovićevovej ulici. V roku 2004 bolo v strede a v širšom okolí Záhrebu umiestnených deväť guličiek a guľôčok vyrobených z nehrdzavejúcej ocele - uzemnené planéty, v tom čase bolo Pluto ešte považované za planétu, rešpektujúc rozsah skutočných astronomických telies. Nastavil ich konceptuálny umelec Davor Preis. Vzdialenosti „uzemnených“ planét sú úmerné skutočným vzdialenostiam planét od Slnka, pričom sa berie do úvahy priemer centrálnej plastiky - Uzemnené slnko.

Zagorje vyhľadávané okolie Záhrebu

Blízke okolie Záhrebu je nádherná a zaujímavá oblasť bohatá na historické pamiatky, s veľkými možnosťami rekreácie a bohatou gastronomickou ponukou. Obľúbeným strediskom Záhrebčanov a ich hostí je Samobor, známy krásou mesta, vínnymi cestami Plješivički gorje a lahodným koláčom - samoborskou šľahačkou. Hostia sa zaujímajú o oblasť severozápadnej časti krajiny, Hrvatsko Zagorje. Zelené kopce s roztrúsenými kostolmi, romantickými hradmi a termálnymi prameňmi, tradíciami a legendami, návrat k pôvodnému životu, ktorý pamätá len v príbehoch a ktorý sa učí z kníh. Gastronomické cestovanie po reštauráciách so špecialitami tohto regiónu sú začiatkom a koncom každého výletu či dovolenky zameranej na poznávanie.

Neandertálec z Krapiny - v tejto oblasti sa dejiny píšu tisícročia. V Hušnjakovom brde pri Krapine boli nájdené pozostatky paleolitického muža, známeho ako Krapinský praveký človek. Táto stránka je prístupná turistom a je to nevyhnutné miesto na návštevu. Početné ďalšie nálezy z doby kamennej a bronzovej hovoria, že táto oblasť bola osídlená už v praveku. Minulosť, bez týchto storočných výdobytkov civilizácie, bola zastavená v etnickej dedine Kumrovec, čo dáva možnosť aspoň na chvíľu zastaviť hodiny. Na rozlúčkach, ktoré domáci pripravia na jednotlivé sviatky, budú vernými spoločníkmi perníky a tombola, medovina a kolotoče, minulé i súčasné.

Hrady a kúpele

Hrady a kúpele - po údolí Loiry je najväčšia európska koncentrácia hradov v okolí Záhrebu. Umožní únik do jedinečného sveta romantiky. Hrvatsko Zagorje je okrem jadranskej oblasti najbohatšou pamiatkovou oblasťou v Chorvátsku, pokiaľ ide o hustotu architektonických pamiatok. Chránených je asi 275 kultúrnych pamiatok, z toho asi dvadsať hradov a kaštieľov. Výstavba hradov v tejto oblasti sa začala už na konci 16. st, relatívne skoro aj na európske príležitosti. Väčšina z nich vznikla v druhej polovici 17. a v 18. st., keď boli postavené pod priamym vplyvom stredoeurópskeho, rakúskeho variantu architektúry.

____ - _____

Krátko po návšteve zagorských svätyní sa môžete vydať na túru po zelených záhorských kopcoch alebo si zaplávať v jednom z bazénov moderných a krásne zdobených kúpeľov bohatých na turistické zariadenia. Slávne vínne cesty sú takmer rovnakým potešením pre milovníkov dobrého vína, jedla a nádhernej prírody.

____ - _____ 
   
Dovolenka Chorvátsko
Istria, Kvarner, Plitvické jazerá
Dalmácia Šibenik, Zadar, Split,
Dubrovnik, dovolenka Záhreb
 
     
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk