Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
 

Lyžovanie Sljeme

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Sljeme  
 
Naše hodnotenie lyžovanie:  hodnotenie 5 z 5
Lyžovanie a Chorvátsko je pre letných zahraničných turistov divné spojenie, ale napríklad také lyžiarske stredisko Sljeme je obrovským prínosom pre chorvátsku metropolu Zagreb, ponúka lyžovanie 20 minút od centra hlavného mesta, čo je raritou kdekoľvek vo svete. Lyžovanie Sljeme začína v nadmorskej výške 720 až 1.025 m. Na vrchole hory Medvednica, ktorá je vyhlásená za chránený prírodný park, sa nachádza niekoľko kvalitných lyžiarskych terénov. Na vrchol vedie úzka, 17 km dlhá Sljemská cesta, na ktorej je prevažne jednosmerná prevádzka.

Plánuje sa, aby sa na vrchol dalo dopraviť štvormiestnou lanovkou, ktorá bola v premávke od roku 1964. Táto voľba bude výhodná pre tých, ktorí si v zlých poveternostných podmienkach na klzkej ceste netrúfnu riadiť auto až na vrchol. Vtedy je výhodnejšie nechať auto na parkovisku pod kopcom a vydať sa hore autobusom. Prístupnosť zjazdoviek je veľmi dobrá, a návštevníci majú k dispozícii tri možnosti ako sa dostať na lyže.

Prvá cesta vedie nahor do lyžiarskeho strediska z mesta Záhreb južnou stranou kopca. Cesta bola opravená najmä kvôli doprave pred pretekmi Svetového pohára. Táto cesta je pravideľne odhŕňaná, ale v tuhej zime si vyžaduje povinnú zimnú výbavu, občas aj reťaze. Druhou možnosťou ako sa dostať na vrchol Medvednica je cesta cez Zagorje severnou stranou kopca skoro až na vrchol. Tento príjazd sa napojí na prvú cestu vedúcu zo Záhrebu. Dvojku často využívajú lyžiari z miest Zagorja. Tretia možnosť je cesta Gornja Bistra, čo vedie k dolnej časti červenej zjazdovky. Cesta je relatívne nová a vedie len do spodnej časti obľúbeného červeného svahu, netreba ísť až na vrchol. Táto voľba je odporúčaná pre lyžiarov zo Zagorja a západnej časti Záhrebu. Problémom je nízky počet parkovacích miest.

Lyžiarske zjazdovky boli vybudované prevažne na severných svahoch Sljeme, sú tak lepšie chránené proti slnku a južnému vetru. Relatívne nízka nadmorská výška, len tisíc metrov, prevažne nížinné okolie a blízkosť miliónového veľkomesta majú za následok časté teplotné inverzie a rýchle otepľovanie. Keďže Sljeme patrí k dejiskám najvyšších súťaží v zjazdovom lyžovaní, musí pre svetovú špičku zabezpečiť aj špičkové podmienky. Svetový pohár sa tu jazdí vždy začiatkom januára. Slalom žien aj mužov je považovaný za prestížnu udalosť s označením "Snow Queen Trophy". Víťazka slalomu získava titul kráľovná slalomu a tučnú finančnú odmenu.

Mapa lyžiarskeho strediska Sljeme


Zobraziť Chorvátsko lyžovanie na väčšej mape

Zimná dovolenka, lyžovanie v Chorvátsku

Platak, Bjelolasica, Sljeme, Begovo Razdolje, Čelimbaša, Tršče sú známe lyžiarske strediská v Chorvátsku. Zimná dovolenka na horách je v krajinách, kde má lyžovanie tradíciu samozrejmosť. Milovníci snehu, zimných športov v alpských krajinách Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko patria k pravidelným návštevníkom zimných hôr. Chorváti sa za posledné desaťročie naučili tiež tomuto rekreačnému odvetviu rozumieť. Nečudo, keď z ich krajiny pochádzajú takí špičkoví lyžiari, akými sú súrodenci Janica a Ivica Kosteličovci. Ich úspechy nemajú obdoby v svetovom lyžovaní. Výkony vrcholových športovcov ovplyvňujú a podporujú rozvoj športu aj na rekreačnej úrovni - lyžovanie Chorvátsko naberá na obľúbenosti.

 
 
Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania.
 
  Dovolenka Záhreb
hlavné mesto Chorvátska je lákavý
cieľo turistov z celého sveta. Poznať
pamiatky, kultúru, tradície, ľudí.
 
  Recipročné linky
recipročná výmena odkazov
vnútorné linky webstránky
lyžovanie sljeme
 
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk