Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
 

Lyžovanie Platak

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Platak  
 
Naše hodnotenie lyžovanie:  hodnotenie 4 z 5
Lyžovanie v Chorvátsku je pre mnohých zahraničných turistov prekvapením, ale niektoré lyžiarske strediská môžme pokojne prirovnať k slovenskému priemeru. Lyžovanie Platak je presne takým zrovnateľným lyžiarskym strediskom. Mnoho aspektov pripomína naše slovenské lyžiarske stredisko Opalisko pri Liptovskom Mikuláši. Podobná skladba zjazdoviek, vlekov a lanoviek, podobné príležitosti na ubytovanie, občerstvenie, parkovanie, infraštruktúra.

Platak sa nachádza asi 150 km z hlavného mesta Záhreb, v Kvarnerskom pohorí na okraji prírodného parku Risnjak. Od mora je to vzdušnou čiarou iba 10 km. Asi málo ktorý z letných návštevníkov prímorského strediska by tipoval, že mladí svalnatí námorníci z prístavu Rijeka ovládajú v zime pohyb na snehu s lyžami na nohách. Práve neďaleko hlavného mesta Kvarneru a najväčšieho prístavu na severe Chorvátska Rijeka sa nachádza jedno z najznámejších zimných stredísk v Chorvátsku. Lyžiarske stredisko Platak je vzdialené vyše pol hodiny jazdy autom. Z približne 35 km cesty je iba posledných 8 kilometrov po horskej úzkej ceste, ktorá končí na veľkom parkovisku pod lyžiarskymi vlekmi.

Lyžovačka v Plataku má jednu extra zvláštnosť, ktorú vám slovenské Opalisko neponúkne, výhľad na more a ostrovy v ňom. Lyžiarske stredisko Platak sa nachádza v nadmorskej výške 1111 - 1363m.n.m. V stredisku sa nachádzajú 4 vleky a jedna stará dvojsedačka, ktoré obslúžia osem stredne dlhých, nenáročných zjazdoviek. Dve hlavné zjazdovky vedú z vrcholu Radeševo, kam premáva spomínaná staršia dvojsedačka z hlavného parkoviska. Projektuje sa výstavba novej šesťsedačkovej lanovky na Radeševo, ktorá bude postavená iba niekoľko metrov od starej. Lyžovačka v Plataku sa tak stane komfortnejšou. Prostredie aj zjazdovky sú veľmi príjemné, dbá sa o bezpečnosť lyžovania na zjazdovkách.

Hlavnou atrakciou, ktorá posilní zážitok z lyžovačky v stredisku Platak, je výhľad na more a ostrovy pri dobrej viditeľnosti z vrcholu Radeševo. Vzhľadom na polohu má Platak zvláštnu mikroklímu, vidieť prvky horského podnebia aj stredomorskej klímy, ktoré sa tu uplatňujú v zaujímavom mixe. Často koncom februára, alebo začiatkom marca si môžete vybehnúť z prístavu Rijeka v krátkych rukávoch do hôr a o pár minút jazdy autom si obliekate teplú vetrovku a pripínate lyže na nohy.

Lyžiarska sezóna pri dobrom priebehu zimy začína v decembri, končí v marci. Podpora umelým zasnežením zvýšila istotu lyžovačky. Lyžovanie, snowboarding, bežky, sánkovanie, prechádzky, občerstvenie v dvoch chatách, požičovňa športového vybavenia, škola lyžovania, večerné lyžovanie pri umelom osvetlení. Večerné lyžovanie je prevádzkované dva krát v týždni (utorok a piatok) od 19. do 22. hodiny, podľa snehovej situácie. Výhodné pre pracujúcich z Rijeky odbehnúť si po práci zalyžovať. Skromné možnosti freeride na priľahlých neudržiavaných zjazdovkách.

Platak je populárny v lete i zime ako východiskový bod pre mnoho návštevníkov hôr. Len pár hodín chôdze po udržiavaných a značených turistických chodníkoch vás dovedie cez zasnežené polia a lesy na Paklenicu. Cesty na Platak sú skvelé aj pre horskú cyklistiku či ľahkú turistiku. Ubytovanie na súkromí otvorené po celý rok. Lyžiarske stredisko v blízkosti Rijeky ponúka veľa príležitostí na rekreáciu. Možno tu stretnete na lyžiach aj legendu Janica Kostelič sa pred nedávnom presťahovala do Rijeky.

Mapa lyžiarskeho strediska Platak


Zobraziť Chorvátsko lyžovanie na väčšej mape

Zimná dovolenka v Chorvátsku

Platak, Bjelolasica, Sljeme, Begovo Razdolje, Čelimbaša, Tršče sú známe lyžiarske strediská v Chorvátsku. Zimná dovolenka je v krajinách, kde má lyžovanie tradíciu samozrejmosť. Milovníci snehu, zimných športov a pobytu na horách v alpských krajinách Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko patria k pravidelným návštevníkom zimných hôr. Chorváti sa za posledné desaťročie naučili tiež tomuto rekreačnému odvetviu rozumieť, nečudo keď z ich krajiny vyrástli takí špičkoví lyžiari, ako sú súrodenci Janica a Ivica Kosteličovci. Úspechy vrcholových športovcov podporujú rozvoj športu aj na rekreačnej úrovni, lyžovanie Chorvátsko.

Zimná dovolenka v Chorvátsku je zatiaľ iba kapitolou pre domácich, ale prvé informácie do podvedomia širšej lyžiarskej verejnosti v alpskej Európe začalo vysielať zimné stredisko Sljeme nad Záhrebom. Vynikajúci kredit stredisku Sljeme dodáva rodina Kosteličovcov a typová jedinečnosť prímestského lyžiarskeho strediska, kam je vhodné odbehnúť si večer po práci zalyžovať pri umelom osvetlení. Takéto okolnosti prispeli k obrovskej popularite a zaradeniu Sljeme do lyžirskeho kalendára FIS podujatí, ako aj do dôležitých publikácií o lyžovaní vo svete. V súvislosti s integráciou Chorvátska do európskych štruktúr, sa očakáva zviditeľnenie aj ďalších chorvátskych zimných stredísk ako napr. Platak, Bjelolasica vo svete zimná dovolenka v Chorvátsku.

 
    Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk