Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy      lyžovanie      travel    |    reny   
 
chorvatsky pozdrav  

Lyžovanie Bjelolasica

 
LYŽOVANIE:
Sljeme
Platak
Rudnik-Tršče
Bjelolasica
Čelimbaša
Begovo-Razdolje
Krasno
Petehovac-Delnice
Lička-Mukinje
Rezovačke-Krčevine
Tominac-Slatina
- - - - - - - - - - - - -
Lyžovanie mapa
Ivica Kostelič
Janica Kostelič
Lyžiarsky zväz HR
Svetový pohár
Bezpečnosť lyžovania
Lyže výstroj
Dámske lyže
Navigácia: Chorvátsko > Lyžovanie > Bjelolasica  
 
Naše hodnotenie lyžovanie:  hodnotenie 3,5 z 5
Lyžiarske stredisko Bjelolasica sa nachádza pod najvyšším vrcholom Gorski Kotar (1534 m), na juhovýchodnom úpätí hory Bjelolasica - najväčšie stredisko zimných športov v Chorvátsku. Bjelolasica sa pripravuje na dovybudovanie systému umelého zasnežovania. Všetko trvá trocha dlhšie ako sme zvyknutí v lyžiarsky vyspelejších krajinách, kde nová sedačka, alebo zjazdovka vyrastie z jednej sezóny do druhej a hneď je aj návštevníkom k dispozícii. Chorvátsky turizmus ešte nedocenil dostatočne popularitu lyžovania, ktorú rozdúchali najmä Kosteličovci a osobným príkladom úspešných svetových lyžiarov vzbudili veľký záujem o tento šport, vhodný pre rekreačné využitie aj u širokej verejnosti. Nutnosť nákupu snežných diel miestnym ukázali prírodné podmienky posledných rokov, kedy Bjelolasica prevádzkovala iba 60 dní na prirodzenom snehu. To nestačí na poskytovanie efektívnych a konkurencie schopných služieb v zimnom turistickom segmente.

Chorvátsko, ktoré sa postupne blíži k bránam Európskej Únie má pripravené množstvo projektov na podporu letného dovolenkovania, preto bude zaujímavé sledovať, či vôbec dokážu do nich zakomponovať a súčasne rozbehnúť aj zimné turistické strediská. Jednym z potenciálnych uchádzačov o priazeň investorov by malo byť lyžiarske chorvátske olympijské stredisko Bjelolasica, ktoré sa nachádza asi hodinu jazdy od brehov mora. Zo známeho letoviska Novi Vinodolski pri mori sa dá dostať do Bjelolasice po novej kvalitnej asfaltke vedúcej cez Jasenak. Cesta je zatiaľ prvou etapou projektu výstavby nového moderného lyžiarskeho strediska, ktoré má byť hlavným strediskom chorvátskeho lyžiarskeho zväzu spolu s lyžiarskym strediskom Sljeme pri Záhrebe a Platak pri Rijeke.

V dolnej časti areálu pri údolnej stanici lanovky má stáť ubytovací kompex v alpskom štýle, vybudovaný z drevených stavieb, zatiaľ je vybudovaná jedna skúšobná stavba celého komplexu. Problémy s financovaním a povoleniami sú zdá sa ešte ďaleko od Európy. Chorvati sa spoliehajú na podporu EÚ a investície z Bruselu. Ani vybudovanie systému umelého zasnežovania sa zatiaľ nedarí realizovať a to patrí k základnej vybavenosti lyžiarskych stredísk v súčasnom otepľujúcom sa podnebí. Riziko nedostatku snehu sa v prípade mínusových vonkajších teplôt dá značne eliminovať výrobou technického snehu. Neprítomnosť tohto vybavenia spôsobuje váhanie ďalších investorov v budovaní vybavenosti, hotelov, infraštruktúry. Súčasný stav nedobudovanosti areálu zavinil požiar v januári 2011, kedy vyhorela celá dedinka olympijskeho strediska Bjelolasica. Od vtedy ponúka žalostný pohľad charakterizujúci lyžovanie v Chorvátsku.

Nadmorská výška dosahuje 620 metrov v spodnej časti strediska až do 1.392 m.n.m na vrchole Hlava. Na Bjelolasici vyskúšate 6km zjazdoviek, z nich tri hlavné zjazdovky dosahujú šírku okolo 50 metrov a dĺžky 1200, 1540 a 1700 metrov. Nedávno bola sprevádzkovaná čierna zjazdovka, ktorá bola roky mimo prevádzku. Dnes patrí medzi najlepšie trate v Chorvátsku. Pripravujú sa potrebné úkony, aby jej bola udelená FIS homologácia na organizovanie medzinárodných FIS pretekov, možno aj svetového pohára. Okolité terény na Bjelolasici by umožnili postaviť vcelku pekné aj rozsiahle lyžiarske stredisko, najmä, ak by sa dokázali spojiť so susedným Begovo Razdolie, ktoré sa nachádza na svahoch z opačnej starny kopca Bjelolasica.

Nepriateľom lyžovania v týchto zemepisných šírkach je blízkosť mora ( len 30 km vzdušnou čiarou ), more tu spôsobuje často veľké oteplenie a topenie snehu. Nadmorská výška do 1.500 m takýmto vplyvom nedokáže odolať, preto sú plány na rozsiahlejšie investície a budovanie moderných zjazdoviek, vlekov a zasnežovania na Bjelolasici dosť riskantnou záležitosťou nachádzajúcou sa asi v nedohľadne. V prípade nepriazne snehu je možnosť lyžovania v neďalekom Begovo Razdolie, alebo Čelimbaša. Hlavné mesto Záhreb a jeho prímestské lyžiarske stredisko Sljeme sa nachádza vyše sto kilometrov, čo je približne 1,5 hodiny jazdy autom.

Mapa lyžiarskeho strediska Bjelolasica


Zobraziť Chorvátsko lyžovanie na väčšej mape

 
    Lyžovanie Chorvátsko
lyžovanie s výhľadom na more
lyžiarske strediská v Chorvátsku
legendy svetového lyžovania
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk