Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa      doprava      zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
chorvatsky pozdrav  

Doprava Chorvátsko

 
DOPRAVA:
Auto vlastné
Auto-požičovne
Autobusová
Automapa
Autostop
Autovlak
Cykloturistika
Kilometrovník
Letecká
Letenky
Motocyklom
Navigácia
Trajekty
Transfery
Tranzit
Železničná
Navigácia: Chorvátsko > Doprava  
 
Doprava Chorvátsko - na dovolenku môžete použiť auto, bus, lietadlo, alebo železnicu. Najrozšírenejšia je vlastná doprava. Chorvátsko navštevuje mnoho turistov cez organizované zájazdy, kde sa hojne využíva autobusová doprava. Letná sezóna ponúka tiež pravidelné medzinárodné autobusové linky. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú k zájazdom letecké spojenie najmä na chorvátske letiská Dubrovnik, Zadar, Zahreb, Pula, Rijeka, Split na ktoré naväzujú ďalšie druhy dopravy. V krajine mora nemôže chýbať lodná doprava, trajekty a jachty.

Vlastné auto je najčastejšie používaný dopravný prostriedok pri cestovaní turistov na dovolenku. Cestná sieť Chorvátska zatiaľ nedosahuje kvalitu európskeho štandardu. Poplatky za platené úseky diaľnice sú vyberané formou mýta. Cesta železnicou je najpohodlnejšia, niekedy aj výhodná. Je nutné riešiť záverečný úsek cesty (zo stanice do hotela) transferom, ktorý môže celú dopravu značne predražiť. Železnica sa oplatí, ak cestujete do Šibeniku, Puly, Zadaru, Splitu, teda do miest, kam vedie priame vlakové spojenie ... doprava Chorvátsko:

Doprava hlavné menu

kilometrovník Chorvátsko  kilometrovník Chorvátsko - jednoduchým spôsobom sa dajú zistiť detailné údaje o plánovanej ceste. Stačí zadať do vyhľadávača mestá kde cesta začína a končí (štart a cieľ). Výsledok vám zobrazí vzdialenosť, tranzitné miesta, čas trvania cesty, poplatky za diaľnice, mýta a ďalšie parametre trasy. môžete upravovať prejazdové miesta, čas začiatku jazdy atd...
 
doprava autobusová  doprava autobusová - pravidelné medzinárodné autobusové linky premávajú v hlavnej letnej sezóne medzi veľkými európskymi mestami v dostatočnom množstve. Tie cestovné kancelárie, ktoré sa špecializujú na destináciu Chorvátsko ponúkajú aj vlastnú dopravu, ktorú organizujú spravidla v nočných hodinách, aby sa tak maximálne využil čas strávený na dovolenke ...
 
doprava letecká  doprava letecká - je najrýchlejší spôsob, ako sa dostať na dovolenku. Letecké spoločnosti dnes ponúkajú množstvo spojení medzi jednotlivými letiskami v Európe. Široká je aj škála cien za letenky, od lacných u nízkonákladových leteckých spoločností (low cost), až po luxusné cestovanie - drahé letenky renomovaných leteckých spoločností zaručujú bezpečie a kvalitu
 
letenky  letenky - je najrýchlejší spôsob, ako sa dostať na dovolenku. Letecké spoločnosti dnes ponúkajú množstvo spojení medzi jednotlivými letiskami v Európe. Široká je aj škála cien za letenky, od lacných u nízkonákladových leteckých spoločností (low cost), až po luxusné cestovanie - drahé letenky renomovaných leteckých spoločností zaručujú bezpečie a kvalitu
 
doprava vlastným autom  doprava vlastné auto - ak sa chystáte na cestu do Chorvátska použiť vlastnú dopravu ( auto ) mali by ste sa hlavne oboznámiť s miestnymi predpismi, v súčasnosti veľká časť vodičov používa navigačný systém GPS, ak máte tento prístroj nezabudnite si aktualizovať potrebné mapy. Budete prechádzať susednými štátmi, ktorých mapy sa vám na ceste taktiež zídu
 
doprava železničná  doprava železničná - cesta železnicou v Chorvátsku je pohodlná, niekedy aj rýchlejšia ako autom ale cenovo nevýhodnejšia ako autobusová. Železničná sieť je redšia, ale sprístupňuje niektoré z letovísk priamo pri mori (Split, Šibenik, Zadar, Pula), kde sa dostanete vlakom až k vlastnému ubytovaciemu zariadeniu. Na juh od Splitu vedie železnica územím Bosny.
 
trajekty, lodná doprava  trajekty, lodná doprava - spájajú chorvátsko s okolitými krajinami stredomoria. Cestovné lístky na trajekt sú drahšie než na ostatné dopravné prostriedky, ale cesta samotná - plavba - býva často cieľom dovolenkujúcich. Niekoľkodňový pobyt na palube veľkej lode so všetkými službami je vyhľadávaným vrcholom cestovateľského zážitku. Malé lode ako pravidelné spoje
 
cykloturistika  cykloturistika - stále väčší počet priaznicov bicyklovania sa venuje svojej záľube aj počas dovolenky. Chorvátsko je vhodné pre cykloturistiku, množstvo prírodných krás je dostupných na cyklistických trasách. Hornatý reliéf krajiny naznačuje, že na svoje si prídu aj milovníci náročných cyklotrás. Svoje náčinie si môžete priviesť jednoducho na strešnom nosiči auta.
 
doprava transfér  doprava transfer - dopraviť hostí z letiska, alebo prístavu do hotela je môžné použitím taxi služby, alebo miestnej hromadnej dopravy. Vláčiť sa s batožinou v cudzom prostredí nie je lákavé. Lepší a rýchlejší je spôsob, ktorý používajú cestovné kancelárie, alebo samotné hotey (u lepších hotelov je služba, väčšinou zdarma) riešia odvoz a dovoz svojich hostí a batožiny.
 
autostop spolucestovanie  autostop spolucestovanie - existujú online internetové agentúry, ktoré. sprostredkujú výhodné cestovanie do celej EU, vrátane Chorvátska. Tento moderný spôsob cestovania pre menej solventných a ekologicky zameraných cestovateľov v západnej Európe je už niekoľko rokov veľmi obľúbený. Okrem ekologických rozmerov pomáha šetriť čas aj peniaze.
 
auto požičovne  auto požičovne - služba je v súčasnosti čoraz obľúbenejšia a zároveň cenovo prístupnejšia. Tým že počet užívateľov rastie, môžu veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré sa špecializujú na požičiavanie automobilov, znižovať ceny požičovného a na vypožičanom aute sa môže previesť už aj menej solventný človek. Obrovské parkoviská s autami na prenájom.
 
navigácia navigačný systém  navigácia - vojenský vynález sa rozšíril na použitie pre motoristov. Malý prístroj vysiela signál z pohybujúceho sa auta a družicový systém sleduje jeho meniacu sa polohu, zasiela naspäť zmenené zemepisné súradnice. Na malom displeji sa pomocou nainštalovanej mapy zobrazuje animovaný obraz pohybu, hlasový automat upozorňuje vodiča na križovatky a udáva smer.
 
tranzit  tranzit - znamená aj prejazd cez niekoľko tranzitných štátov. Tranzitné krajiny sú Maďarsko, Slovinsko, alebo Bosna a Hercegovina a Srbsko. V každej z týchto krajín platia približne rovnaké cestovné predpisy a podmienky pre vstup a tranzit osôb. Napriek tomu existujú rozdiely, ktoré sa oplatí poznať. Maximálna povolená rýchlosť, povinná výbava, doklady...
 
automapa  automapa - pomôcka, spolujazdca, ktorý naviguje počas jazdy v neznámom prostredí. Pred cestou si pribaľte automapu krajiny do ktorej pocestujete, ale aj mapy tranzitných krajín. Oplatí sa mať papierovú mapu, aj keď používate navigačný systém GPS. Istota je istota, technika môže zlyhať. Kvalitné mapy poslúžia aj pri turistických aktivitách na dovolenke.
 
autovlak  autovlak - v minulosti vypravovali slovenské železnice do chorvátskeho Splitu autovlak, ktorý prepraví aj auto cestujúceho. Výhodou takého cestovania je vyhnutie sa cestným zápcham a dlhej nudnej jazde do miesta pobytu na dovolenku. Cesta vlakom je pohodlná, organizuje sa v noci, vodič pohodlne spí v lôžkovom alebo lehátkovom vozni.
 
motocykel  motocykel - zážitkom pre motorkára je pobrežná magistrála vedúca na juh celou Dalmáciou. Nádherné výhľady na more, kľukatá cesta vedúca v záreze na skalnatom úpätí hôr, ktoré sa zvažujú do mora. Nevýhodou tejto prímorskej magistrály je preťaženosť a dlhé kolóny počas víkendových dní. V tom čase je lepšie vyhnúť sa jej a použiť cesty v susedných štátoch.

Stav dopravnej infraštruktúry v Chorvátsku

Stav dopravnej infraštruktúry v Chorvátsku sa v uplynulom desaťročí podstatne zlepšil. Významným počinom bolo zavedenie novej diaľničnej siete. Naproti tomu štát dostatočne neinvestoval do regionálnych a miestnych komunikácií. Uspokojivý je stav cestného servisného zázemia pozdĺž ciest, dopravné zariadenia vo verejnej doprave, cykloturistika, pešia turistika a parkovacie možnosti. Problematická je situácia na železnici, ktorá kvôli zlému stavu siete a nízkej rýchlosti jazdy nemá takmer žiadny význam pre cestovný ruch. Podstatná časť ostrovov sa nachádza v neuspokojivej situácii kvôli trajektom a lodnej doprave, nedostatočne vybaveným ostrovným prístavom, kvôli nízkej frekvencii a rýchlosti pripojenia, najmä medzi ostrovmi.

Situácia v leteckej doprave je priaznivejšia, najmä vzhľadom k relatívne veľkému počtu medzinárodných letísk (7). Z týchto siedmich sa päť nachádza v pobrežnej oblasti (Pula, Rijeka, Zadar, Split, Dubrovník), odkiaľ je relatívne dobrá dostupnosť takmer všetkých turistických destinácií pri mori, napriek tomu existuje problém nedostatočnom záujme leteckých dopravcov vytvoriť väčší počet trvalých alebo dočasných liniek. Malá letecká prevádzka, najmä v Rijeke a Osijeku, zlý stav zariadenia jednotlivých letísk, najmä tých, najzamestnanejších ako je Zagreb.

Pokiaľ ide o komunálne infraštruktúry, s výnimkou telekomunikácií na celosvetovej úrovni, situácia tiež nie je optimálna, najmä odpratávanie odpadov v pobrežných oblastiach má dopady na obmedzovanie rozvoja cestovného ruchu. Je potrebné zdôrazniť, vysoko kvalitné vodné zdroje s dobrou pitnou vodou z verejných vodovodov bez toho, aby bolo ohrozené zdravie. To u konkurenčných turistických destináciách Stredomoria (Turecko, Tunisko, Maroko, atď), ako aj v mnohých krajinách Európskej únie neplatí. Tam sa používanie vodovodných zdrojov na pitie všeobecne neodporúča.

Doprava do Chorvátska na dovolenku - kilometrovník - trajekty - diaľnice - letenky ... CK RenyTravel ponúka autobusovú dopravu do severných a stredných oblastí Chorvátska -> pravidelné aj charterové autobusové linky, doprava Chorvátsko a -> informácie o doprave do Chorvátska 
   
Chorvátsko
doprava Chorvátsko, mapa, linky
letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
      Doprava
Taliansko
autobusová
letenky
 
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie Alpy | Zdravie
© 2009-2022 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk