Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka      mapa      doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie    |    travel    |    reny   
 
 

Mapa župy Karlovac

 
MAPA CHORVÁTSKO:
Mapa dovolenka
Mapa počasie
Mapa župy
   • Pazin
   • Rijeka
   • Gospič
   • Zadar
   • Šibenik
   • Split
   • Dubrovnik
   • Karlovac
   • Sisak
   • Záhreb
   • Krapina
   • Varaždin
   • Čakovec
   • Križevci
   • Bjelovar
   • Virovitica
   • Osijek
   • Požega
   • Slavonski Brod
   • Vukovar
Auto-mapa
Pomocník
Navigácia: Chorvátsko > Mapa > Župy > Karlovac  
 
  klikacia mapa župy Karlovac  
  01  Pazin Istarska župania
  02  Rijeka Primorsko-goranska
  03  Gospič Ličko-senjska
  04  Zadar Zadarská
  05  Šibenik Šibensko-kninska
  06  Split Splitsko-dalmatinska
  07  Dubrovník Dubrovačko
•  08  Karlovac Karlovačka
  09  Sisak Sisačko-moslavačka
  10  Záhreb Zagrebačka
  11  Krapina Krapinsko-zagorska
  12  Varaždin Varaždinska
  13  Čakovec Medimurska
  14  Križevci Koprivnička-križevačka
  15  Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska
  16  Virovitica Virovitičko-podravska
  17  Osijek Osječko-baranjska
  18  Požega Požeško-slavonska
  19  Slavonski Brod Brodsko-posavska
  20  Vukovar Vukovarsko-srijemska

Cestovanie Karlovac - Karlovacká župa

Karlovacká župa sa nachádza v strednej časti Chorvátska a má rozlohu 3.622 km2 a je považovaná za jednu z najväčších okresov medzi 20-timi župami v Chorvátsku. Vďaka tranzitu a geostrategickej polohe je jedným z najdôležitejších okresoch. Tu je križovatka hlavných ciest, ktoré spájajú Európu s pobrežím Jadranského mora.

Karlovacká župa hraničí s dvoma susednými krajinami: Slovinskom a Republikou Bosna a Hercegovina, k tomu štyri kraje Chorvátska: Záhreb, Sisak-Moslavina, Primorje-Gorski Kotar a Lika Senj. V Karlovackej župe žije 141.787 obyvateľov (podľa sčítania ľudu roku 2001). Zahŕňa 5 miest: Duga Resa (12.114 obyv.), Karlovac (59.395 obyv.), Ogulin (15.054 obyv.), Ozalj (7.932 obyv.), Slunj (6.096 obyv.) a 17 obcí: Barilović, Bosiljevo, Cetingrad, Draganić, Generalski Stol, Cavan, Kaman, Krnjak, Lasinja, Neretić, Plaská, Rakovica, Rybník, Saborsko, Tounj, Vojnić a Zakan.

Administratívne, politické, ekonomické, kultúrne a športové centrum kraja je mesto Karlovac . Prirodzený rast populácie je tu negatívny. Oblasť Karlovac disponuje rôznymi typmi krajiny - alpskej, panónskej aj krasových oblastí. Prírodné krásy pripomínajú rieky Kupa, Korana, Mrežnica a Dobra, zalesnené hory Velika a Mala Kapela, zeleň Kordunského krasu, tranzitné trasy a bohaté historické dedičstvo, ktoré tvoria trvalé zdroje obživy obyvateľstva. Karlovac bol od historických dôb najdôležitejším dopravným uzlom Chorvátska.

Od svojho vzniku r. 1579 je mesto Karlovac strategickým, ekonomickým a dopravným centrom a hraničným rozbočovačom dôležitých ciest. Vďaka historickým cestám preberá Karlovac výsostné dopravné postavenie a získava moderné diaľnice spájajúce strednú Európu a Podunajské krajiny s letoviskami pri Jadranskom mori.

Mestá a obce

Mestá: (5) - Duga Resa, Karlovac, Ogulin, Ozalj, Slunj
Obce : (17) - Barilović, Bosiljevo, Cetingrad, Draganić, Generalski stol, Josipdol, Kamanje, Krnjak, Lasinja, Netretić, Plaški, Rakovica, Ribnik, Saborsko, Tounj, Vojnić, Žakanje.

Karlovacká župa - kazup.hr
Mesto Karlovac - karlovac.hr
Mesto Duga Resa - dugaresa.hr
Mesto Ogulin - ogulin.hr
Mesto Ozalj - ozalj.hr
Mesto Slunj - slunj.hr

Mesto Duga Resa a jeho okolie sú atraktívnym miestom, ktoré sa nachádza na úpätí kopca Vinica a pozdĺž modrozelenej rieky Mrežnica. Poznať kopec Vinica umožňuje návštevníkovi príjemná prechádzka alebo jazda na bicykli pozdĺž Mrežnice až na vrchol Vinice. Rieka Mrežnica jej farba, čistá voda, travertínové bariéry, kaskády, pereje a vodopády lákajú plavcov, rybárov a ostatných milovníkov riečnych športov. Dugoreška vinárska oblasť ponúka sortiment kvalitných vín na vinárskej trase. Pokojné a krásne mesto so zachovalou prírodou núka príjemný pobyt v rôznych športových a rekreačných zariadeniach s bohatým výberom miestnych špecialít uznávaných kuchárov.

Karlovac hlavné župné mesto sa vyvinulo zo stredovekej pevnosti, založenej r 1579, určenej k obrane proti tureckým vpádom v strednej Európe. Centrum starého mesta tvoria pozostatky pevnosti tvaru šesťcípej hviezdy, čiastočne obklopené silnými múrmi a hlbokými priekopami. Od svojho vzniku je Karlovac jedným z hlavných dopravných uzlov v Chorvátsku. Vyplýva to predovšetkým z priaznivej geografickej polohy v západnej časti Chorvátska, na sútoku riek Kupa, Korana, Mrežnica a Dobra. Karlovac každoročne priláka veľké množstvo turistov na priezračné rieky, rôzne formy rekreácie, poľovníctva a rybárstva, pamiatky histórie a kultúry, atraktívne mestá a obce v širšej oblasti.

Mesto Ogulin sa nachádza v strede kontinentálneho Chorvátska. Bolo založené v širokom údolí, ktorým pretekajú dve krásne rieky: Dobra a Zagorska Mrežnica. Zachované pamiatky a architektonické dedičstvo svedčí o bohatom kultúrnom a historickom dedičstve, a obohacuje našu modernú sčasnosť historicky, duchovne i materiálne.

Založenie mesta Ogulin sa spája s menom slávnej rodiny Frankopan. Pevnosť, ktorá dnes predstavuje pomerne konzervatívnu ochrannú známku Oguline, bola postavené okolo roku 1500. V súčasnej dobe je sídlom Regionálneho múzea s archeologickou, etnografickou, horolezeckou a zberateľskou expozíciou, pamätníkom dielu slávnej detskej spisovateľky Ivany Brličovej-Mažuraničovej a výstavou maliara Stjepan Galetića - rodákov Ogulinu. Bola postavená nad Dulinogskou priepasťou, ktorú vytvorila rieka Dobra, spolu s jaskyňou medvedice tvorí najdlhší (15km) závalový systém v Chorvátsku.

Ogulin a jeho zachovalé prostredie, najmä Klek, Bjelolasica, Biele a Samarské skaly, tri jazerá a stovky kilometrov vodných tokov, tvoria bohatú ponuku kultúrneho a historického dedičstva ktoré sú k dispozícii ako možnosti aktívneho odpočinku po celý rok. Môžete si vybrať: navštíviť chorvátske olympijske centrum Bjelolasica, ktoré okrem ubytovania a gastronómie, poskytne zaujímavé programy pre profesionálny šport a rekreáciu. Očarený krásou prírody vnímate pozitívne rôzne firemné školenia, firemné lyžovanie v zime, team building, kongresy a semináre.

Turistika alebo prechádzky, jazda na bicykli po označených cyklotrasách cez obec či po lesných cestách; rybolov; rekreácia v rôznych športových zariadeniach: rafting na Dobra, plávanie alebo kanoistika na jazere Sabljaci, lovecké foto safari, relaxácia a psychické putovanie po krajine v zabudnutí behu času. Dosiahnete ticho, že môžete počuť, pozostatky stredovekej pevnosti Modrus alebo Vitunj, alebo pocítite ducha viery vo farskom kostole sv Kríž v centre Ogulinu alebo pútnického chrámu zázrakov Panny Márie v Ostarije z r. 1449.

Môžete si tiež jednoducho vychutnať tradičnú kuchyňu a špeciality z pstruhov chovaných v miestnej farme, zažite jednoduché bytie v Ogulin a jeho okolí, ktoré iba je a ničím neobťažuje.

Mesto Ozalj sa nachádza v severozápadnej časti Karlovackej župy pozdĺž stredného toku rieky Kupy. Má takmer 10 000 obyvateľov. Na južných svahoch vrchoviny Žumberak sa rozprestierajú vinice. Na ryby bohaté krasové jazero Gravel je miestom na rybolov aj prechádzky. Blízko mesta boli nájdené prehistorické, staroveké a stredoveké archeologické nálezy. Podľa ich hodnoty patrí mesto Ozalj do prvej archeologickej kategórie. Bohatá je zbierka miestneho vlastivedného múzea. V architektúre vyniká barokový kostol sv. Vida z r. 1349. Nádherný "kamenný palác" Munjara z r. 1908 je ukážkou pôvabu starých vodných elektrární. Ozalj získal štatút mesta iba nedávno v roku 1996 vďaka napredovaniu urbanizácie a zlepšovaniu životných podmienok. Ozalj je postavený na kombinácii historického a kultúrneho dedičstva a tradičných hodnôt, malebnej krásy, zachovalé životné prostredie, ktorý je dychtivé privítať každého návštevníka.

Mesto Slunj jeho prírodné krásy vždy priťahovali okoloidúcich. V tejto čistej, nedotknutej prírode leží perla Slunj - Rastoke. Tu v Rastoke rozpustená čistá voda rieky Slunjčica vytvára v travertíne množstvo malých jazier, perejí a vodopádov. Rieka bohatá na útesy a ostrovčeky preteká cez mnohé mlyny v domoch mlynárov. Príroda má tisíce rokov, krásne a staré mlyny vyše tristo rokov, symbióza človeka a prírody. V pokojnom mestečku so zachovalou prírodou existujú rôzne možnosti pre rekreáciu, relaxáciu a zábavu. Rieka Korana je v lete rajom pre plavcov, pretože teplota vody v nej dosahuje neuveriteľných 28 ° C. Prekvapivo, voda Slunjčice nikdy neprekročí teplotu 12-14 ° C. Je to preto, že spodné prúdy Slunjčice sú pravé a rieka nikdy nezamŕza. Korana poskytuje príležitosť pre celý rad vodných športov: plávanie, šnorchlovanie, potápanie a plavby loďou v pokojných vodách. Pod Rastokou je Korana divoko rýchla a vhodná pre jazdu na kajaku a kanoistiku. Všetky rieky sú bohaté na ryby a Slunjčica je domovom, kde žijú prvotriedne pstruhy. Krásne lesy a paseky pozdĺž brehu Korana poskytujú príležitosti pre kempovanie a dlhé rekreačné prechádzky za zvukov vodopádov. Nezabudnuteľným zážitkom je výlet k prameňu rieky Slunjčica, ktorý je z Slunj vzdialený iba 6 km.

Turistické združenia

Turistické združenie Karlovackej župy - tzkz.hr
Turistické združenie mesta Karlovac - karlovac-touristinfo.hr
Turistické združenie mesta Duga Resa - tz-dugaresa.hr
Turistické združenie mesta Ogulin - tz-grada-ogulina.hr
Turistické združenie mesta Ozalj - ozalj-tz.hr
Turistické združenie mesta Slunj - tz-slunj.hr
 
   
Mapa župy Chorvátsko
klikacia mapa regióny Chorvátska
doprava, letenky, dovolenka, ck
blog, zájazdy, počasie, lyžovanie
 
  Chorvátske župy
kraje regióny okresy Chorvátska
župy, župné mestá, linky na oficiálne
domovské stránky žúp, cestovanie
 
   
 
 

Partneri: Dovolenka | Taliansko | Lyžovanie | Slovensko | Dovolenky
© 2009-14 Cestovná kancelária Reny Travel - chorvatsko-reny.sk
 
   
ISTRIA - Pazin KVARNER - Rijeka DALMÁCIA - Gospič DALMÁCIA - Zadar DALMÁCIA - Šibenik DALMÁCIA - Split DALMÁCIA - Dubrovník Karlovac - Karlovačka župania Sisak - Sisačko-moslavačka župania Zagreb - Zagrebačka  župania Krapina - Krapinsko-zagorska župania Varaždin - Varaždinska župania Čakovec - Medimurska župania Križevci - Koprivničko-križevačka župania Bjelovar - Bjelovarsko-bilogorska župania Virovitica - Virovitičko-podravska župania Osijek - Osječko-baranjska župania Požega - Požeško-slavonska župania Slavonski Brod - Brodsko-posavska župania Vukovar - Vukovarsko-srijemska župania mapa župy