Chorvátsko  
   chorvátsko    |    dovolenka    |    mapa    |    doprava    |    zájazdy    |    lyžovanie      travel      reny   
 
 

Link building

 
TRAVEL
Cestovanie
Destinácia
Počasie
Blog
Linky
    • Link building
    • Výmena odkazov
    • Recipročné linky
    • Jednosmerné linky
    • PR články
    • Linky popularita
    • Partnerské linky
    • Ako nerobiť linky
    • Pridaj linku
    • Prečo optimalizovať
    • Turistické linky
    • Lyžovanie linky
    • Chorvátske župy
    • Seo-expert
    • Naše výsledky
Lastminute
Obrázky
Winnetou

Navigácia: Chorvátsko > Travel > Linky > Link building  
 
Link building Jednou z najdôležitejších oblastí optimalizácie webu je budovanie kvalitných odkazov na váš web - link building. Táto činnosť má podobný účinok pre váš web, ako marketingové nástroje firmy v komunikácii s verejnosťou. Odborne vykonávaný link building zabezpečí vašim stránkam nárast návštevnosti z vyhľadávačov, ktoré zvýšia rating vašich stránok a zlepšia vaše pozície vo vyhľadávačoch, ale aj návštevnosť z konkrétnych stránok, ktoré obsahujú vaše odkazy. Takáto aktivita priamo ovplyvňuje komerčnú úspešnosť vášho webu. Pristupujte k týmto činnostiam zodpovedne a citlivo, sú veľmi dôležité a háklivé.

Kvalitne vykonávaný link building je mixom viacerých činností v oblasti získavania spätných odkazov. Tu už nepostačuje len výmena liniek. Vyhľadávače sa neustále zdokonaľujú v posudzovaní prirodzených činností pri výstavbe webu a snažia sa odlíšiť ich od spamovania. V podstate sa snažia, aby vašu dôležitosť určovali cudzí webmasteri, tým že na vás odkazujú linkami zo svojich webov. Všetky vaše umelé aktivity, ktorými sa snažíte toto prirodzené linkovanie z cudzieho prostredia ovplyvniť, môžu byť zbytočné ak sú v rozpore s pravidlami, alebo sú prehnané, nevhodné a pod. Vyhľadávač, napr. G ich vyhodnotí ako spam a odoprie vašim stránkam dôležitosť. Namiesto polepšenia vo výsledkoch vyhľadávania si stránka poškodí. Správny link building môže obsahovať mix nasledujúcich činností:

Link building = Budovanie spätných odkazov

Zaujíma vás výmena odkazov s touto stránkou? Zašlite vyplnený formulár: pridaj svoju linku. Zároveň neberte vážne všetko, čo sa o tejto téme píše na internete ( vrátane týchto úvah ). Množstvo infomácii je úmyselne zavádzajúcich. Veď kto by mal záujem skutočne poradiť iným, ako byť lepší ? Buď ten, kto o tom nič nevie, alebo ten, kto vám naschvál poradí špatne. Prečo tu píšem to, čo píšem? Je to rada, alebo zahmlievanie? Ani jedno ani druhé, len potrebujeme naplniť obsahom tieto stránky, ktoré náš web v minulosti zaťažili spamom. Aby sme ich poupratovali, je potrebné čosi zmeniť, napísať, alebo stránky zrušiť, alebo ... alebo ...

Nová forma a nový obsah, ošetrené linky, ktoré sa tu nachádzajú a na konci bude preindexovanie a od-ban-ovanie. Dôvodom, prečo sme sa do týchto problémov dostali, je dobrodružstvo s externým seo-expertom J.S. Link building - budovanie spätných odkazov robil tak, že na záver boli jeho linkovacie aktivity vyhodnotené ako spamovanie. Nuž najlepšie sa človek učí na vlastných chybách. Tak tu o tom píšeme aj keď vieme, že i vy sa poučíte až na svojich vlastných chybách. Potom si spomeniete, že ... veď toto som už kdesi čítal ... ;-) Ak sa vám pozdávajú niektoré rady, preverte si ich. Internet sa rýchle vyvíja, čo platilo včera, dnes už nemusí.

Výmena liniek - recipročná výmena odkazov

Uvádzame príklad recipročnej výmeny odkazov, teda linky partnerov smerujúce na ich stránky, na ktorých sa nachádzajú naše linky, smerujúce späť na tento web. Linky získaval a sem povkladal spomínaný seo-expert. Najjednoduchšie by asi bolo tieto stránky zrušiť, a odstrániť problematické linky. Skúsime veci napraviť nejako korektne a linkovacích partnerov nesklamať.

Chorvátsko Kvarner - zájazdy do Chorvátska, dovolenka Kvarner, cestovná kancelária Reny Travel prináša širokú ponuku pobytových zájazdov Chorvátsko od Istrie cez Kvarner až po Dalmáciu, ostrovy, význam mestá a vnútrozemie. Široký výber zájazdov strednej a vyššej kategórie v osvedčených ubytovacích zariadeniach.

Bratislavský región - Databáza ubytovacích zariadení na Slovensku, možnosť rezervácie ubytovania. Hotely ubytovanie na Slovensku. Chystáte sa dovolenkovať na Slovensko hľadáte ubytovanie na Slovensku? Portál TravelGuide.sk Vám ponúka prehľadnú databázu ubytovacích zariadení.

Prečo optimalizovať - Prehľad kúpeľných destinácii, aquaparkov, kúpalísk, wellness hotelov a pobytov v Chorvátsku, ktoré nepatrí medzi najbohatšie krajiny na termálne a liečivé vody. Pod územím krajiny je ukryté snáď celé more priezračnej vody jaskynného pôvodu, kde sa urobí vrt, sa nájde aj teplý prameň.

Potulky Talianskom - povznášajú ducha. Po celé stáročia určovali mocní tohto sveta z polostrova v tvare jazdeckej čižmy, kadiaľ sa bude uberať budúcnosť ľudí. Pozrieť sa na miesta, kde sa to varilo a pieklo je magneticky príťažlivé. Putuj sám a staneš sa pútnikom. Potulky prináša vietor.

Dobrá rada: Skontrolujte si občas stránky svojho linkového partnera, na ktorých sú umiestnené odkazy na vaše stránky. Ak tam zistíte nejaké nekalé postupy a zmeny, zvážte ďalšie partnerstvo s neserióznymi vymieňačmi. Urobte si na začiatku PrtScr partnerovej stránky s vašou linkou a občas si ten obrázok porovnajte s realitou - výmena odkazov.

Jednosmerné linky

Kategóriu jednosmerné linky môžeme považovať za klenot v sérii aktivít spadajúcich pod link building. Získať jednosmernú linku je to o čo na internete kráča. Ako na to? Majiteľ inej stránky na nej uvedie hypertextový odkaz - link na vašu stránku. Bez vašej žiadosti, dohody, sám od seba. Prečo by to mal urobiť ? Nuž urobí tak celkom samostatne a prirodzene vtedy, keď chce ukázať svojim čitateľom, že zaujímavé pokračovanie jeho obsahu nájdu na vašej stránke. Robte teda zaujímavý obsah. Obsah sú texty, obrázky, videá. Píšte originálne texty a informácie, predávajte vlastný zaujímavý tovar, ukazujte vlastné zaujímavé fotky, natáčajte zaujímavé videá. Publikujte zaujímavý a originálny obsah, potom na vás budú poukazovať iní linkovaním.

Máte viacej samostatných domén A, B, C ...? Ak na domény B, C ... umiestnite odkazy na doménu A, získava táto jednosmerné linky. Toto vyzerá super jednoduché, však? Niekto môže vlastniť veľké množstvo (stovky) domén a môže si významne pomôcť formou jednosmerné linky, ak to spraví správne. Jedna doména môže na úkor tých ostatných významne získať. Závisi od kvality všetkých stránok, tématiky a podobne. Niekde sa však nachádza a treba si uvedomiť hranicu pracnosti, ceny za všetky tie domény, zisku z linkovania a pod.

Oveľa významnejšia než jednosmerná linka je dlhodobá jednosmerná linka. To isté sa dá povedať o "kvalite" stránky na ktorej sa daná jednosmerná linka nachádza. Je určite jasné, že vyhľadávače budú vašu stránku posudzovať ako dôležitejšiu, ak na vás budú linkovať z významných a dôležitých webov. Snažte sa zaujať webmasterov kvalitných stránok. Pri výmene odkazov s nekvalitnými webmi si môžete poškodiť. Jednosmerný link z nekvalitného webu vám nepoškodí. Preto sa špekulanti nevyhýbajú ani výmenám so slabými webmi. Po čase odstránia linky smerujúce von a ostanú iba prichádzajúce. Síce nekvalitné, ale už jednosmerné linky. Tak robia seo-podvodníci z výmenených jednosmerné linky.

Zápis do katalógov

Podobne, ako dieťaťu po narodení treba urobiť zápis do matriky, sociálky, ZP, ... aj novej webstránke prospeje zápis do katalógov. Ak je vaša nová stránka písaná v Slovenčine, vyhľadajte si významné slovenské katalógy internetových stránok a zapíšte do nich údaje o svojej stránke. Ak vlastníte stránku v češtine, zapíšte ju do českých katalógov. Tieto údaje sa potom objavia na stránkach týchto katalógov. Je prirodzené, že významné katalógy obsahujú čo najviac stránok, ktoré sú prehľadne usporiadané, preto sem návštevníci internetu radi chodia a hľadajú v katalógoch informácie. Je to už síce zastaralá forma hľadania, ale stále existuje a funguje. Niekto tvrdí zapisovať - pomôže, iní nezapisovať - zbytočné.

Politika zapisovania údajov do jednotlivých katalógov býva rôzna a časom sa môže meniť. Niektoré ponúkajú bezplatný zápis ale takmer bezcenný, iné sú za poplatok a niekedy tiež bezcenné. Treba si to občas preklikať a porobiť prípadné zmeny, niekam sa dopísať, z niekadiaľ vymazať. Občas sa objaví nový katalóg, ktorý sa snaží byť seriózny a urobíte si zápis. Ale slúži to len na dočasnú dobu, aby prilákal kvantitu zápisov. Potom si autori katalógu zmenia pravidlá a váš zápis sa zo seriózneho stáva bezcenný až nevýhodný. Osobne som názoru, že dostatočný trafik ani poriadny llink už zdarma zo slovenských katalógov nezískate. Zapisovanie do katalógov je preto mrhaním času. Roboti si každú stránku nájdu a ohodnotia aj bez katalógov.

Keď budete chcieť zistiť zoznam významných katalógov, určite sa o tom dočítate, stačí si to vygúgliť. Svet na internete je natoľko živý a mení sa každú chvíľu, že pokúšať sa o získanie všetkých relevantných informácií ako to či ono funguje a pomáha (ktoré katalógy sú významné, ktoré nie), je zbytočné. Trvalo by to tak dlho, že za ten čas sa už určite všetko zmenilo a funguje to inak. Tak veľa úspechov v meditovaní nad užitočnosťou zápisu do katalógov.

Dobrá rada: Ak sa neviete rozhodnúť, skúste sa neopičiť po väčšine, ale robiť veci inak ako všetci ostatní. Ako na to? Možno vám pomôže film Forest Gump.

Publikovanie na cudzích weboch

V súvislosti s linkovaním má publikovanie na cudzích weboch význam hlavne v závislosti od toho, o aký cudzí web sa jedná. Rozhodujúce je, ako sú na cudzom webe stránky štrukturované, či je možné linkovanie smerom von z cudzieho webu, či je publikovanie zdarma, koľko linkovacieho potenciálu vám zožerie vynútená reklama, kvalita a dôležitosť daného cudzieho webu a podobne. Tieto aktivity majú okrem linkovacieho výzamu v rámci link building aktivít aj iné výhody. Cudzie weby môžu poslúžiť napr. ako úložiská menej dôležitýh objemných dát a podobne. V podstate sa jedná o rôze druhy stránok, kam sa môžete prihlásiť a niečo napísať. Sociálna sieť, blog, diskusné fórum, reakcia čitateľa na obchodnej stránke ... je vééeľa možností, kde môžete vy sami zanechať svoj link. Význam takýchto liniek je omnoho menší, ako majú jednosmerné linky.

Prílišné aktivity na cudzích weboch ( opäť je potrebné mať na zreteli o aké cudzie weby sa jedná ) vám môžu spôsobovať straty v iných významných kritériách, ktoré hodnotia kvalitu a dôležitosť vášho webu. Pamätajte, že takmer vždy, keď vám umožní niekto publikovať na svojom webe, má z toho väčší prínos než vy. Obsah, ktorý ste tam vytvorili a zanechali je jeho obsahom. Ak vytvoríte veľké množstvo kvalitného a originálneho obsahu na cudzom webe, budujete tento cudzí web a váš vlastný zatiaľ stagnuje. A práve váš web by si možno zaslúžil tento kvalitný obsah viac, než len nejaké nie jasné linky z vonku. Ak sa chystáte publikovať na cudzích weboch, zistite si najprv ich silné a slabé stránky. Pokračujte len ak tie silné stoja za to.

Dobrá rada - Niekedy je dobré vytvoriť vhodné tématické prostredie pre partnerské linky na vašich stránkach. V našom prípade sa oplatí na tomto mieste pripomenúť našich 5 odkazov uvedených vyššie: krajina prečo optimalizovať, chorvátsky región Kvarner a veľmi dôležitým odkazom je ubytovanie na Slovensku v spojení s blogom potulky Talianskom. Nezabúdajte na tieto úkony, partneri vás budú mať radi.

Sociálne siete

Každá skupinka ľudí so spoločnými záujmami, ktorá má vytvorené a zdieľa spoločné internetové prostredie sa nazýva sociálna sieť. Existujú stovky, možno tisíce úzko špecializovaných, ale aj všeobecných sociek. Princíp sociálnych sietí spočíva v tom, že si (väčšinou) bezplaným spôsobom môže (väčšinou) ktokoľvek založiť na danej sociálnej sieti vlastný účet. Po prihlásení do tohto účtu môže komunikovať so skupinou, zdieľať obsah na internete ako aj publikovať vlastný, vytvárať si sieťové vzťahy a spravovať kontakty. Pre linkerov má tento svet sociálnych sietí pridanú hodnotu v tom, že môžu v sieťach šíriť odkazy na svoj vlastný internetový obsah. V podstate ide o formu podobnú ako pri publikovaní na cudzích weboch.

Aj tu platí, že prílišné angažovanie sa na socálnych sieťach môže znamenať pre váš vlastný web minimálne zanedbávanie. Ako príklad možno poslúži známa socka Facebook. Mnohí do tohto webu investovali nemálo času a práce, aby si tam budovali skupiny svojich fanúšikov. Na cudzom webe (FB) prostredníctvom "svojich" FB-stránok viedli komunikáciu často s tisíckami fanúšikov. Ale FB zrazu zmenil svoju politiku a prestal byť za darmo. Komunikovať s vlastnými fanúšikmi môžete už len za poplatok. Tiež si už dnes neumiestnite linky na indexovanom mieste vašich FB stránok smerujúce na vaše skutočné domény. Podobné neistoty treba mať stále na mysli, keď sa chystáte vrhať na prílišné aktivity a publikovanie na cudzích weboch, či prepadnete neprimeraným službám pre sociálne siete.

Platené linky

Stále viac naberajú na význame platené linky, ktoré pekne vymysleli v najväčšom vyhľadávači G. Ostatní, ktorí pochopili tento princíp, ho napodobujú a ponúkajú väčšie či menšie, významné či menej dôležité miesta na umiestňovanie reklamy na internete za poplatok. Platené linky majú pre jeho majiteľa dvojaký význam, priamy traffic návštevnosti z miesta umiestnenia reklamy, ako aj zvýšenie link popularity webu pomocou jednosmernej linky. Ak sa jedná o kvalitné stránky je cena za umiestnenie platenej linky vyššia, taktiež prínos linkpopularity je vyšší. Nákup reklamného priestoru na internete sa podobá nákupu reklamných plôch a vysielacieho času v médiách v reálnom svete firiem. Malé neziskové weby, informačné, osobné ... si službu platené linky nemôžu dovoliť, ale pre významné obchodné weby je táto často kľúčovým spôsobom realizácie link building aktivít.

Iný spôsob, ktorý spája publikovanie na cudzích weboch a platené linky býva za poplatok, alebo inú službu. Na cudzom webe vám vytvoria a uverejnia článok podľa svojich zásad a vašich predstáv. Je dobré ak publikovaný obsah na cudzích weboch aj odkazuje prostredníctvom linky niekam na váš domovský web, kde sa nachádza všetko dôležité a kompletné o vás. Publikovanie na cudzích weboch môže mať význam pre obecne známe značky, firmy, celebrity. Takto si robia nestrannú a dôveryhodnú reklamu v oblasti PR. Týmto článkom sa taktiež hovorí PR-články. Samozrejme nie sú nestranné, ale platené. Ak má cudzí web (alebo iné informačné médium) u verejnosti punc nestrannosti, potom má takéto cudzie publikovanie obrovský význam a určite je užitočné získať takéto platené linky.

Nepriame činnosti

Všetky ostatné činnosti, ktorými sa dajú získať linky na vaše stránky sa dajú nasypať medzi nepriame činnosti. Ak robíme niečo nepriamo, tak robíme niečo iné napr. za peniaze, ale výsledkom môže byť aj linka. Napríklad: veľa webmasterov, ktorí vytvoria zákazníkovi webovú stránku, zanechajú v spodnom riadku na zákazníkovej stránke linkovaný odkaz na seba "tento web vytvoril WebBoss štúdio". Je skvelé, ak je zákazník dosť hlúpy a nechá si tam ten link ako odznak kvality, či niečo také. Celé roky takto podporuje niekoho a ani o tom nevie. Predstavte si že ste si nechali postaviť dom. Celú dobu výstavby ste mali na dome siete s reklamnými nápismi. Slúžili ste svetu ako megaboard s reklamou na staviteľa. Po dokončení domu by ste si tieto reklamy na ňom nechali aj naďalej? Zaplatil vám staviteľ za reklamnú plochu počas výstavby? Alebo vám aspoň za reklamu poskytol zľavu? Viete koľko by ho stál meter štvorcový reklamnej plochy na billboardoch vo vašom okolí ? Preč s linkami výrobcov, veď dostali za dielo zaplatené! Alebo nech vám platia mesačne za reklamu ;-)

Ste šikovný programátor? Vymyslite zaujímavý software, aplikáciu pre využitie na internete, ktorá si vyžaduje inštaláciu, prevzatie na počítač klienta. Do odkazov aplikácie vložte aj informáciu o sebe autorovi softiku, ako link na svoju domovskú stránku. Každá inštalácia tak bude ukazovať na váš web prostredníctvom tohto linku. Získavate popularitu za jednosmerné linky. Úspech ! Koľko zbytočných vecičiek, hier, templateov, aplikácií zadarmo sa na webe vyskytuje. Všetky majú chytrý spätný link. Príklad: ktosi vymyslel eurokalkulačku v období prechodu z našej starej meny na euráče a do zdrojového kódu vložil aj link na seba. Potom poskytoval túto mini-aplikáciu na stiahnutie zadarmo. Takmer každá banka a obchod. firma ju vtedy mala na svojich stránkach. Skvelý link building, autorovi sa linky len tak sypali !


 
   
Linky Chorvátsko
recipročná výmena odkazov
linkbuilding partnerská výmena
jednosmerné linky pridaj
 
     
 
 

© 2009-2024 CK Reny Travel - chorvátsko-reny.sk